A 24.hu szerint erre egy 2017-től hatályos törvénymódosítás adott lehetőséget a miniszterelnöki vő cégbirodalmának. Magyar Péter Panamával és Al Capone-nal kommentálta a fejleményt.
Adóparadicsomi állapotokat teremtett Orbán Viktor miniszterelnök vejének egy törvénymódosítás, amely lehetővé tette a BDPST-birodalomnak, hogy elkerülje a nyereség utáni adózást, írja a 24.hu.
A lap gyűjtése szerint Tiborcz Istvánék BDPST-je az elmúlt öt évben a lehetőséget kihasználva 30 milliárd forint körüli adóalap-kedvezményt realizált.
Frissítés: Szemlénk megjelenését követően reagált a BDPST, a társaság két lényeges tévedésre hívta fel a figyelmet. Egyrészt közlésük szerint a 24.hu állításával szemben ők nem adó-, hanem adóalap-kedvezményt kaptak (ezt már az eggyel fentebbi bekezdésben is javítottuk), másrészt ennek értelmében a cikk tárgyául szolgáló időszakban nem 30, hanem 2,6 milliárd forint társasági adó fizetése alól mentesültek.
Tiborcz központi vagyonkezelője, a BDPST Ingatlanforgalmazó és Beruházó Zrt. – ahol Orbán Ráhel, a kormányfő lánya a kreatív igazgató – 2019 és 2023 között 48,4 milliárd forint nyereséget termelt. Ez idő alatt 5,5 milliárd osztalékot vettek ki a cégből. A 24.hu szerint eközben lenullázták a társasági adót, és a lap szerint ugyanez zajlik lényegében a teljes, 16 kapcsolt vállalkozást számláló cégcsoportnál. A Gellért Hotelt birtokló Geraldton Invest Zrt. a 24.hu szerint kivételt jelent. Ez a társaság 2022-ben a közel 25 milliárdos nyereség után kicsit kevesebb, mint kétezreléknyi adót, 44 millió forintot befizetett.
Mindez úgy vált lehetségessé, hogy Varga Mihály pénzügyminiszter nyolc éve, egy adótörvény-módosító csomag részeként tett javaslatot arra, hogy a hazai vállalkozások a műemlék épületek és a helyi védelem alatt álló ingatlanok felújításánál a beruházási érték kétszeresével csökkenthessék az adóalapjukat. A 2017-től hatályos módosítás azt is megengedte, hogy a beruházást végző cég ötéves időszakra nyújthassa el a kedvezmény igénybevételét, ha pedig nincs elég nyeresége, akkor akár tovább is adhassa az adóalap-csökkentés lehetőségét a kapcsolt vállalkozásoknak. A csoporton belül anya- és leányvállalatok, illetve közös vezetésű társaságok között lehet szétteríteni a kedvezményt.
Tiborczék birodalma pont ilyen: sorra vásárolta a műemlék ingatlanokat, nem volt híján a hiteleknek, hiszen a kormány bankja, az MFB Magyar Fejlesztési Bank Zrt. bőven adott kölcsönt, és céghálót is szőttek, melyet az ingatlanok adásvételét követve mozgattak.
A 24.hu sommázata szerint Tiborczék cégcsoportja éves beszámolóiból kiolvasható, hogy a cégbirodalom egy olyan nagyvonalú és rugalmas adóalap-kedvezménnyel tudta lényegében nullára csökkenteni a nyereségadó-fizetési kötelezettségét, melyet éppen az indulása előtt vezettek be.
A 24.hu cikke szerint a NAV idén nyáron egy közérdekű adatigénylés nyomán nyilvánosságra hozta: 2018-2022 között összesen 36,8 milliárd kedvezmény mozgott a cégek között.
A cikkre hétfő reggel Magyar Péter a Facebookon reagált. A Tisza vezére kommentárjában azt írta, “az Orbán-klán tagjainak nem kell Panamáig repülniük egy jó kis adóparadicsomért, egy éjszaka alatt megteremti nekik itthon a miniszterelnök, aki ugye pénz- és nőügyekkel nem foglalkozik”, illetve azt, hogy “Al Capone hozzájuk képest egy kezdő óvodás volt”.