Vállalkozás hvg.hu 2024. október. 22. 10:44

Videoton-vezér: Visszaveti a gazdaságot, hogy az emberek élni szeretnének munka helyett

Kevesebb gond volt a vendégmunkásokkal, mint a magyarokkal, a túlzott béremelés pedig öngyilkos stratégia lehet – nyilatkozta Sinkó Ottó.

Nemcsak egy nehezebb időszakon megy át a magyar gazdaság, hanem trendszerű a probléma – mondta Sinkó Ottó, a Videoton társ-vezérigazgatója a Portfoliónak adott interjújában. Mint mondta, a bajainknak vannak hazai okai is: az EU-val szembemenő, keletre fókuszáló gazdaságpolitika miatt a régiónktól folyamatosan elmarad a magyar gazdaság teljesítménye.

De a globális növekedési kilátások sem az igaziak. Ennek a fő oka szerinte az, hogy az elektromos autók iránti kereslet visszaesett, ahogy „az emberek ráébredtek a nyilvánvaló műszaki korlátokra”. Ráadásul a fejlett gazdaságokban

„az emberek több időt akarnak szánni az életre, emiatt kicsit kevesebb marad a munkára, ami ugyan érthető, de visszaveti a globális kibocsátást”.

Visszatérve a magyar helyzetre: Sinkó problémásnak nevezte az egészségügy és az oktatás helyzetét – az oktatás határozza meg, hogy milyen minőségben tudnak dolgozni az emberek, az egészségügy pedig azt, hogy mennyit. Ezt pedig átkötötte a kormány gyors béremelési terveire: mint mondta, ha nem nő a magyar munkaerő hatékonysága, akkor a béremelés felpörgetése „öngyilkos stratégia”. Arra emlékeztetett, hogy amikor 2000–2001-ben az első Orbán-kormány erőltetett minimálbér-emelést ért el, az fontos szerepet játszott abban, hogy a Videotonnál négy év alatt 18 ezerről 6-7 ezer főre kellett csökkenteni a létszámot.

Most pedig, mivel új magyar munkaerő már nem igazán érkezik, egyre több vendégmunkást vesznek fel a Videotonnál is. Sinkó Ottó erről azt mondta:

„a külföldi dolgozókkal legfeljebb annyi vagy kevesebb probléma volt, mint a hazai munkavállalóinkkal, azzal együtt is, hogy esetükben a lakhatást is nekünk kellett megoldani”.

hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.