A 39 éves Rinson José múlt hét kedden üzleti útra indult az Egyesült Államokba, azóta ismeretlen helyen tartózkodik, eltűnt személyként keresik.
Nemzetközi körözést adott ki a norvég rendőrség azzal a norvég-indiai férfival szemben, aki a Hezbollah felrobbant csipogóinak beszerzésében érintett bolgár céget, a Norta Globalt alapította – erősítették meg a norvég hatóságok a Reutersnek. A Rinson Jose nevű férfit eltűnt személyként keresik, a múlt héten még “üzleti útra” az Egyesült Államokba repült, ott azonban nyoma veszett.
Az Oslo-i Rendőrkapitányság szeptember 25-én, kedden adta ki a körözést a 39 éves férfival szemben. “Elindítottuk az eltűnt személy ügyét, és nemzetközi körözést adtunk adtunk ki az illető ellen” – közölték a hírügynökséggel e-mailben. A Reuters az Interpolt is kereste, tőlük azonban nem érkezett válasz.
Rinson Josét legutóbb múlt hét szerdán, szeptember 18-án telefonon érték el, a norvég-indiai férfi viszont kinyomta a telefont, amikor szóba került a bolgár cége. Munkahelye, a norvég DN Media Group szerint egy nappal korábban, szeptember 17-én utazott el az USA-ba a cég értékesítési részlegén dolgozó férfi, azóta ők sem hallottak felőle.
Kérdésekkel fordultunk a rendőrséghez, hogy megtudjuk, Magyarországon is keresik-e a bolgár cég vezetőjét, illetve azt, hogy más körözés indult-e az üggyel kapcsolatban, amint válaszolnak, cikkünket frissítjük.
A Hezbollah által kiosztott csipogók múlt kedden, a milícia által használt adóvevők pedig egy nappal később robbantak fel. A két támadásban 39 ember halt meg, köztük legalább két gyermek, és több mint 3000 ember megsebesült. A támadást Izrael hivatalosan nem kommentálta, de a Hezbollah és Libanon Izraelt vádolja a robbantássorozattal. A robbantások után Izrael légicsapásokat is indított libanoni célpontok ellen, amelyekben több mint 500 ember meghalt.
A csipogók a tajvani Gold Apollo márka termékei voltak, de a cég azt állította, hogy az eszközöket egy budapesti cég, a BAC gyártotta és értékesítette a régióban egy licencszerződés alapján. A magyar vállalat vezetője azonban arról beszélt, hogy csupán közvetítő szerepet töltött be a szerkezetek értékesítésében. A magyar hatóság a BAC vezetőjét, Cristiana Bársony-Arcidiaconot többször kihallgatták, strómanként kezelik. A magyar után egy bolgár cég, a Norta Global neve is felmerült az üggyel kapcsolatban,a cég érintettségét az ország nemzetbiztonsági ügynöksége cáfolta, azt viszont közölték, hogy a Norta Global utalt pénzt Magyarországra. A Gold Apollo vezérigazgatója múlt csütörtökön azt nyilatkozta, a felrobbantott csipogók gyártását Ausztriában irányította egy Tom nevű férfi.