Vállalkozás hvg.hu 2024. szeptember. 27. 14:16

Reuters: Oroszország titokban Kínában gyárt harci drónokat

Egy európai hírszerző ügynökség két forrása és a Reuters által áttekintett dokumentumok szerint Oroszország titokban fegyverprogramot hozott létre Kínában az Ukrajna elleni háborúban használható nagy hatótávolságú támadó drónok fejlesztésére és gyártására – írja a Reuters a hozzá eljutott dokumentumokra és egy európai hírszerzési ügynökség két forrására hivatkozva.

A hírügynökség exkluzív riportja szerint az orosz állami tulajdonban lévő Almaz-Antey hadiipari cég leányvállalata, az IEMZ Kupol kínai segítséggel fejlesztette ki, és már tesztelte is a Garpiya-3 (G-3) névre keresztelt új katonai drónmodelljét – mindez a Kupol jelentéséből derült ki, amit az év korábbi szakaszában küldött az orosz védelmi minisztériumnak.

A Kupol egy későbbi frissítésben elmondta a védelmi minisztériumnak, hogy képes volt drónokat, köztük a G3-at is nagy méretben gyártani egy kínai gyárban, így a pilóta nélküli repülőket bevethetik az ukrajnai „különleges katonai műveletben” (ez egyben rávilágít arra, hogy milyen komolyan veszi az orosz vezetés ezt az eufemizmust a háborúra, ha még céges jelentésekben is szigorúan csak ezt a kifejezést használják).

A Reuters értesülését nem kommentálta sem az orosz védelmi minisztérium, sem a Kupol, sem anyavállalata. Kína külügyminisztériuma úgy reagált: nem tudnak ilyen projektről az országban, hozzátéve, hogy az ország szigorúan ellenőrzi a drónrepülők exportját.

A Stratégiai Tanulmányok Nemzetközi Intézetének (International Institute for Strategic Studies) munkatársa, Fabian Hinz szerint nagy változást jelentene, ha a hír igaznak bizonyulna. „Kína eddig csak olyan kettős felhasználású alkatrészeket szállított, amelyeket akár a fegyvergyártás során is fel lehet használni. De teljes fegyverrendszerek dokumentált átadását eddig nem láttuk” – mondja a szakértő.

Kérdéses, hogy Kína ilyen nyíltan segítse az orosz hadigépezetet, és vállalja a nemzetközi szankciók veszélyét – helyezkedett kiváró álláspontra Samuel Bendett, a Center for a New American Security munkatársa. Szerinte több információra van szükség, hogy el lehessen dönteni, Kína valóban helyszínt ad az orosz harci drónok gyártásának.

A G-3 dokumentációja szerint a drón hatótávolsága 2000 kilométer is lehet, és 50 kilogrammos töltetet is elbír. Az eszközt a Kupal dokumentációi szerint a Garpiya-A1 drón terveiből fejlesztették tovább meg nem nevezett kínai szakértők. A Kupol azt is megírta „hazulra”, hogy nyolc hónapon belül képes lesz Kínában olyan drónt gyártani, amely akár 400 kg-os töltetet is elbír.

A meg nem nevezett európai hírszerző források a Kupol által kiállított számlák alapján úgy tudják: a cég hét darab, Kínában gyártott G-3-at már át is vett az Izevszk városában található központjában. A számlákat egy olyan orosz cég állította ki, amelyek a gyanú szerint közvetítőként szolgálnak a Kupol és Kína között. Az egyik számlán állítólag világosan szerepel, hogy a kifizetést jüanban kérik.

Nyitóképünk illusztráció, azon egy iráni katonai drón látható egy teheráni bemutatón.