Vállalkozás hvg.hu 2024. szeptember. 24. 11:55

Kiemelték a Titan Atlanti-óceánban összeroppant roncsát – videó

Az amerikai parti őrség hétfőn közzétett több felvételt is arról, ahogyan a Titan roncsának felszínre hozásán dolgoznak.

Hétfőn folytatódott a tavaly júniusban megsemmisült amerikai mélytengeri búvárhajó, a Titan katasztrófáját feltáró meghallgatássorozat az Egyesült Államokban. A búvárhajó kapitánya és az azt vízre bocsátó Polar Prince hajó közötti utolsó üzenetváltás során a Titan azt közölte, hogy odalent minden rendben van, miközben az aktuális mélységével és merülési súlyával kapcsolatos kérdésekre kellett válaszolni.

A Titan tengeralattjáró legénysége már az összeroppanás előtt tudta, hogy meg fognak halni

A balesetben elhunyt francia kutató családja több mint 50 millió dolláros pert indított, azt állítva, hogy a hajó legénysége „rémületet és lelki gyötrelmet” élt át a katasztrófa előtt. A tengeralattjáró üzemeltetőjét súlyos gondatlansággal vádolják, írja a CNN .

Az amerikai parti őrség a meghallgatás során megosztott több felvételt is, amin a tavaly megsemmisült búvárhajóroncs egy darabja látható, ahogy egy jármű próbálja kiemelni az óceán fenekéről. A jelentés szerint a vizsgálat részeként a roncsot kiemelték, és egy biztonságos épületbe szállították, ahol további elemzéseket hajtottak rajta végre.

Az első képet az akcióról már múlt héten bemutatták. A roncsokat egy távirányítású búvárhajó találta meg 2023. június 22-én, ami egyértelmű bizonyítékot szolgáltatott arra, hogy katasztrófa történt. A mélyben hunyt el Stockton Rush, a Titant üzemeltető vállalat, az OceanGate elnök-vezérigazgatója, Hamish Harding brit üzletember, Paul-Henry Nargeolet francia Titanic-kutató, valamint Sazada Davúd vállalkozó, Pakisztán egyik leggazdagabb embere, és 19 éves fia, Szuleman is.

A kiemelt képen a Titan roncsának felszínre hozásából látható egy részlet. Forrás: Pelagic Research Services

hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.