Vállalkozás hvg.hu/MTI 2024. szeptember. 16. 17:11

Most a Spar ellen menetelnek a kormánycivilek

Ott vásároljunk, ahol azonos minőség mellett, jobb színvonalú kiszolgálással a legjobb árakat kaphatjuk – javasolja a Békemenetek szervezéséről ismert, most a Spar ellen hadba vonuló szervezet. Pedig a CÖKA problémája nem fogyasztóvédelmi, hanem politikai.

Utóvizsgálatot indított a Spar ellen a Gazdasági Versenyhivatal (GVH), miután az áruházlánc legyőzte a magyar kormányt az EU-s bíróságon – írtuk meg korábban. A vizsgálat bejelentésének időzítése, úgy tűnt, kapcsolatban állhat az áruházlánc győzelmével, különösen, hogy az EU-s ítélet kihirdetésére reagálva Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter nagyjából sárba tiporta a társaságot.

A Spar megkeresésünkre reagált a GVH-s fejleményre: szerintük semmi különös nincs abban, hogy a hatóság vizsgálódik, és együttműködnek velük a vizsgálat során.

Utóvizsgálatot indított a SPAR ellen a GVH, miután az áruházlánc legyőzte a magyar kormányt az EU-s bíróságon

A versenyhivatal „tüzetesen vizsgálja” a vállalat kötelezettségeinek végrehajtását.

A Békemenet mögött álló Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány (CÖKA) közleményt adott ki, amelyben azt állítják, hogy a Spar brüsszeli bírósághoz fordulása azt jelentette, hogy az áruházlánc nem törődött a magyar emberek megélhetési problémáival, és a „gazdasági farkasétvágyát” sem akarta mérsékelni.

„A Spar menedzsmentje, úgy tűnt, a tulajdonosai előtt próbálta eltussolni, hogy tudása alulmaradt a versenytársakétól. A gondoskodó államot kikezdeni az álmoskönyv szerint sem előremutató. Elfeledkeztek arról, hogy alkalmazottjaik is olyan magyar emberek, akik családjaik megélhetését biztosítják. Munkahelyüket elhagyva vásárlóvá válnak, így a pénztárcájukban lévő forintjaikat jól kell beosztani. A Sparnál kapott fizetéseik bizonyosan az előbbi állítást igazolják” – írja a CÖKA.

Állításuk szerint azért van szükség az illetékes hatóságok vizsgálatára, mert nagy- és kiskereskedelmi cégek az alapvető élelmiszerek brutális drágításába kezdtek.

„A rablóprivatizáció könnyű prédát eredményezett a magyarországi piacon. A külföldről beszerzett áruk rövid idő alatt tönkretették a magyar élelmiszeripart. Már csak ezért is lenne mit törleszteni. A Spar különös viselkedése, miszerint tulajdonvédelemre szorul, és vagyonát ezért helyezi külföldi kezekbe, igencsak megkérdőjelezhető.

„Legjobb tudomásunk szerint erőszakos államosítással nem kellett szembenézniük”

– írják.

A közlemény végén iránymutatást fogalmaznak meg a vásárlók felé: „Ott vásároljunk, ahol azonos minőség mellett, jobb színvonalú kiszolgálással a legjobb árakat kaphatjuk, nehéz gazdasági helyzetekben pedig szolidáris hozzáállást tapasztalhatunk. Legyen olyan az adjonisten, mint a fogadjisten!”.

Földbe állt a Békemenet mögött álló CÖKA: 100 milliós pluszból egy év alatt veszteségbe fordultak

A CÖKA a tavalyi mérlege szerint bevételei az egy évvel korábbi harmadára apadtak, így kénytelen volt – a fizetések kivételével – visszafogni a kiadásait, de mégis összehozott 12 milliós veszteséget.

A kiemelt képen Csizmadia László, a CÖF–CÖKA kuratóriumának elnöke.