Vállalkozás hvg.hu 2024. augusztus. 01. 07:54

NER-es cégnél lehet a legjobban keresni az építőiparban

2015-ben egy kormányközeli építőipari cégnél még átlagosan 30 százalékkal kevesebb volt a fizetés egy multihoz képest, 2023-ban már 30 százalékkal több.

Tavaly az ezer legnagyobb építőipari cégnél az egy alkalmazottra jutó személyi ráfordítás a másfélszerese volt az öt évvel korábbinak és több mint duplája a 2015-ös szintnek.

A G7.hu a 35 legnagyobb árbevételű építőipari céget vizsgálta meg, ebből 18 volt kormányközeli vállalkozóé. Az adatokból kiderül, hogy ez utóbbiaknál a piaci átlagot jóval meghaladó mértékben emelkedtek a személyi jellegű ráfordítások.

Míg 2015-ben egy multinacionális vállalatnál lehetett a legjobban keresni, és a NER-es cégeknél 30 százalékkal kevesebb volt az egy főre jutó személyi jellegű ráfordítás (más magyar építőipari vállalatokhoz képest is volt lemaradásuk), az elmúlt 9 évben ezt szépen behozták, és 2023-ban már a NER-es cégek fizettek 30 százalékkal többet.

Mindez azt jelenti, hogy ezeknél a cégeknél tényleg nagyon jelentős bérnövekedés volt: az egy alkalmazottra jutó személyi ráfordítás közel a háromszorosára nőtt nyolc év alatt, amiben az is szerepet játszik, hogy sok, most jól menő vállalat 2015-ben még embrionális állapotban volt. „Ebben az évben robbant ki a Simicska–Orbán-háború, és ekkor kezdődött meg az állami megrendelések átcsatornázása az első Fidesz-ciklus közpénzszivattyújától, a Közgéptől más kormánybarát cégekhez” – emlékeztet a lap.

A több mint 50 milliárdos osztalékot fialó, Mészáros Lőrinchez tartozó V-Híd például 2015-ben alakult, ahogy az évi 45 milliárd feletti bevételt termelő Fejér B.Á.L. forgalma is csak 1 milliárd körüli volt.

A lap megfogalmazása szerint a NER-es cégek többsége főként „járadékvadász”, azaz fő funkciójuk, hogy elnyerik az állami megbízásokat, majd azokat szinte teljes egészében továbbadják más építőipari cégeknek, közben persze a pénz egy jelentős részét, nemritkán 20-30 százalékát zsebre téve.

Ezeknél a vállalatoknál tehát relatíve kevés a fizikai munkás, a V-Híd például egyetlen fizikai munkást sem foglalkoztatott 2023-ban, és legalább 75 százalékos volt a szellemi alkalmazottak aránya a szintén Mészáros-érdekeltség Záévnél, valamint az ország legnagyobb építőipari cégénél, a Market Zrt.-nél is.

Van ugyanakkor miből fizetni a munkavállalókat, hiszen kiemelkedő a NER-es cégek nyereségtermelő képessége: az egy főre jutó adózott profit jóval magasabb (45,3 millió forint), mint más vállalatoknál. A magyar hátterű cégeknél ez 23 millió forint, míg a multiknál 18,3 millió forint volt 2023-ban, ami alig harmada egy NER-es cégének – olvasható a G7 cikkében.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.