A pénzügyminiszter úgy látja, a tagállamok helyett Magyarország fizeti meg annak az árát, hogy az Európai Unión belül ne legyen szükség határvédelemre, ami szerinte sérti a szolidaritás és a felelősség tagállamok közötti igazságos elosztásának elvét.
A déli határszakasz védelmi költségeiről nyilatkozott a kormányközeli Indexnek Varga Mihály. A pénzügyminiszter szerint
a magyar határvédelmi kiadások összege kétszerese annak, mint amit egy év alatt családi adó- és járulékkedvezményre fordít az állam (370 milliárd forint), vagy más példával élve, közel kéthavi nyugdíjkiadást fedezne.
Amit Varga említ, azok a 2015 óta számolt kiadások, ezek az idei összeggel együtt már meghaladják az 1,8 milliárd eurót (700 milliárd forintot), ennek alig több mint 1 százalékát, 8 milliárd forintot fizette az Európai Unió.
A pénzügyminiszter tavaly év végén Varga Mihály levélben kereste meg Johannes Hahn leköszönő költségvetési biztost, találkozóra hívta a déli határhoz, hogy megpróbálja meggyőzni: az EU-nak nagyobb részt kellene fizetnie. Varga elmondása szerint Hahn elfogadta a meghívást, még az első félévben találkoztak volna, de aztán ehhez képest “folyamatos visszakozást” láthattak tőle.
Hahn Varga szerint felvetette, hogy inkább a magyar EU-elnökség prioritásairól szeretne tárgyalni, mire a pénzügyminiszter jelezte, hogy lehet ez apropó, de az eredeti témához ragaszkodnak, mire Hahn lemondta a találkozót.
Június közepén kiderült, hogy az Európai Bíróság 200 millió eurós bírság megfizetésére kötelezte Magyarországot a menekültügyi jogszabályok megsértése miatt. Ezzel kapcsolatban Varga most a következőt nyilatkozta:
“A tagállamok helyett Magyarország fizeti meg annak az árát, hogy az Európai Unión belül ne legyen szükség határvédelemre. Ez pedig sérti a szolidaritás és a felelősség tagállamok közötti igazságos elosztásának elvét – halkan jegyzem meg, a Magyarországra kiszabott 200 millió eurós büntetést bejelentő ítéletben is megtalálható. Tehát úgy is fogalmazhatunk: migránskvóta helyett határvédelmi kvóta szükséges, és nem 80 milliárdos büntetés, hanem 700 milliárd forintos költségtérítés jár Magyarországnak.”
A menekültügyi bírságról és további büntetésekről itt írtunk bővebben: