Mesterséges intelligenciával tömegével gyártanak kamu szállásadóprofilokat a csalók, aztán ködbe vesznek a bepalizott szállásfoglalók pénzével. A mesterséges intelligencia azonban arra is jó, hogy kiszűrjék őket.
500-900 százalékkal emelkedett az utazási csalások száma az elmúlt 18 hónapban, derül ki a Booking.com adataiból. Marnie Wilking, a vállalat internetbiztonsági vezetője a torontói Collision technológiai konferencián beszélt arról, hogy a mesterséges intelligencia (MI) szoftverek térhódítása jelentősen hozzájárult a csalások számának növekedéséhez – írja a BBC.
A Booking.com és az Airbnb platformjai gyakori célpontok, mivel tárolják a felhasználók által generált adatlapokat, amikről vagy a megtévesztett felhasználó pénzügyi adatait kísérlik meg ellopni, de az MI-eszközök, mint a ChatGPT, azt is lehetővé teszik, hogy az eredetihez megszólalásig hasonlító e-maileket vagy weboldalakat készítsenek a csalók. Ezeket nehezebb felismerni, mint a nyelvi modellek megjelenése előtti, jellemzően rossz nyelvezetű és helyesírási hibáktól hemzsegő próbálkozásokat, és ha az óvatlan ügyfelet sikerül rávenniük arra, hogy fizessen, a csalók eltűnnek, az áldozat pedig pénz és szállás nélkül marad.
Wilking azonban jelezte, hogy ugyanaz az MI-technológia, amely segíti a csalókat, a Booking.com-ot és a szállásadóknak is segíti a hamis hirdetések gyors felismerésében és eltávolításában. „Kifejlesztettünk MI-modelleket, amelyek képesek felismerni és blokkolni a hamis hirdetéseket, mielőtt foglalás történne” – idézte a BBC. Azt javasolta, hogy a szállodák és az utazók is alkalmazzanak kétlépcsős hitelesítést, legyenek óvatosak a foglalási linkekkel kapcsolatban, és ellenőrizzék a foglalási weboldalak kapcsolati adatait.
A szállásadók biztonságát az is tovább erősítheti, ha
- igazolják személyazonosságukat,
- a platformon keresztül kommunikálnak a vendégeikkel,
- pontos hirdetéseket készítenek,
- a vendégeik profilját ellenőrzik,
- részletes nyilvántartást vezetnek;
- ha pedig időben jelzik a gyanús tevékenységeket, azzal meggátolhatják, hogy más hirdetők és szállásfoglalók is áldozattá váljanak.
Szerencsére már nem csak a szállást hirdető platformok biztonsági szoftvereire kell hagyatkoznunk. A Scamio egy MI-alapú csalásdetektor, amely bármilyen szöveget, üzenetet, linket, QR-kódot vagy képet képes megvizsgálni. Elemzi a tartalmat, azonosítja a kulcsfontosságú elemeket, mint például a küldő információit, az üzenet struktúráját és a nyelvi mintákat. Ezután összehasonlítja a tartalmat egy előre meghatározott szabálykészlettel és a Bitdefender kiterjedt ismert csalásokat és phishing kísérleteket tartalmazó adatbázisával. Ha a Scamio gyanús elemeket észlel, vagy egyezést talál egy ismert csalással, azonnal figyelmezteti a felhasználót. Az alkalmazás ingyenes, és elérhető a Facebook Messengeren, a WhatsAppon és a webböngészőben is.