A miniszterelnök politikai igazgatója egy interjúban azt is kifejtette, hogy ha Donald Trump a GDP 3 százalékának megfelelő hadikiadást várna el a NATO-tagállamoktól, az Európának végül is nem rossz, hanem jó lenne.
Hétezer milliárd forinttal szűkítette a kormány költségvetését az orosz–ukrán háború, mondta Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója a Portfolio.hu-nak adott interjújában.
Orbán szerint ennyibe került az, hogy a 2022-es választási győzelem után vállalták, hogy az energiaválság, az elszálló kamatok, a szankciós politika és “a háborús infláció” ellenére megvédik a családtámogatásokat, a rezsicsökkentést, a munkahelyeket, valamint a nyugdíjak reálértékét, illetve felgyorsítják a hadsereg modernizációját. Orbán szerint tehát a fentiek plusz 7000 milliárd költségvetési kiadást jelentenek idén a 2021-es költségvetéshez képest.
A Portfolio felvetette, hogy a magyar kormánnyal szimpatizáló Donald Trump választási győzelme esetén már a GDP 3 százalékának megfelelő hadikiadást szeretne látni a NATO-tagállamoknál, miközben sok ország még a 2 százalékos elvárt szintet sem teljesíti. Orbán erre azt mondta, az uniós országok között tíz körül van azoknak a száma, akik teljesítik a 2 százalékos elvárást, és Magyarország már tavaly óta tagja ennek az “elit klubnak”. Orbán aztán azt magyarázta, hogy a Trump által felvetett célok végül is nem Európa-ellenesek, hanem Európa érdekeit szolgálják, mivel az európai országok így még önállóbbak lesznek. A kérdésre, hogy a magyar GDP 3 százalékának megfelelő, 800-1000 milliárd forintnyi többletkiadás fedezetét honnan lehetne tartósan előteremteni, nem válaszolt.
Az interjúban az EU-s források felfüggesztésének ügyére is rákérdeztek. Orbán azt mondta, abban bíznak, hogy az EP-választás után az új bizottsági felállás nyomán “megszűnik a kettős mérce, illetve a Magyarországgal szembeni tulajdonképpeni pénzügyi szankciók”, változik az EP-képviselők összetétele, és továbbra is olyan ütemesen tud megtörténni a magyarországi források lehívása, mint korábban.