Németország is támogatja a 150 euró alatti termékek vámmentességének eltörlését, amely eddig lehetővé tette a kínai webáruházaknak, hogy szinte beszerzési áron adják tovább a behozott termékeket.
Németország is támogatja a 150 euró (58 ezer forint) alatti, az Európai Unión kívüli termékekre vonatkozó vámmentesség eltörlését – írja Reuters. A szabályozásnak elsősorban a filléres termékeket kínáló kínai webáruházak voltak a haszonélvezői, hiszen a Temu és a Shein így tudta szinte beszerzési áron továbbadni termékeit az uniós piacon.
Az olcsó kínai e-kereskedelmi platformok azonban hamarosan elveszíthetik az áruk vámmentességét, Christian Lindner német pénzügyminiszter a német kereskedelmi szövetség (HDE) szerint jelezte, hogy Németország támogatná a 150 eurós határ eltörlését európai szinten. A HDE szerint a vámmentesség elősegítette a Temuhoz hasonló kiskereskedők előretörését az EU-ban, a vámhatóságoknak pedig nincs elegendő erőforrása az összes, vámmentesnek jelentett termék ellenőrzésére. A német pénzügyminisztérium üdvözölte az Európai Bizottság (EB) javaslatát a vámszabályok módosítására, amellyel az EU válaszolhat az online kereskedelem jelentette kihívásokra. A vámreformra vonatkozó javaslatot 2023 májusában vetette fel az EB.
A Shein a Reuters megkeresésére közölte, hogy törekednek arra, hogy minden releváns törvényt és szabályozást betartsanak azokban az országokban, ahol tevékenykednek, beleértve a vám- és adóügyi előírásokat. A vámmentesség eltörlésével kapcsolatban a cég azt is elmondta, hogy a “téves közvélekedéssel szemben” nem a vámok megkerülésével, hanem a technológián alapuló, a keresletre reagáló üzleti modelljüknek és a rugalmas ellátási láncuknak köszönhetően tudják tartani a megfizethető árazásukat.
Hasonlóan reagált a Temu, a cég szerint ellátási láncuk hatékonysága és az évek során kialakított működési folyamatok állnak gyors terjeszkedésük mögött.
Az ágazati szereplőket, köztük az eBay-t és az Amazont is tömörítő Ecommerce Europe szervezet szerint a 150 euró alatti vámmentesség eltörlése súrlódásokhoz vezetne a kereskedelemben, és ellenintézkedésekre ösztönözné a legfontosabb partnereket, például az Egyesült Államokat. Az EB szerint több mint 2 milliárd 150 euró alatti csomag érkezett az EU-ba 2023-ban.