Vállalkozás hvg.hu 2024. május. 21. 13:51

Nukleáris megállapodást kötött Szijjártó Japánnal

Éppen Japánban jár a külügyminiszter, ahol nukleáris és vízügyi megállapodást kötött, és találkozott japán vállalatvezetőkkel, sőt egy új konzulátus nyitását is bejelentette.

Nukleáris megállapodást kötött Magyarország és Japán, a két ország többek között a kis teljesítményű és helyigényű atomreaktorok technológiai fejlesztésében fog együttműködni – jelentette be a külgazdasági és külügyminiszter kedden Tokióban. Szijjártó Péter közlése szerint az együttműködés kiterjed a meglévő blokkok élettartamának meghosszabbítására is.

A miniszter kétoldalú vízügyi együttműködési megállapodást is aláírt, amelynek célja, hogy a szektor hazai szereplői meg tudjanak jelenni a japán piacon, továbbá hogy Magyarország is profitálhasson a területen felhalmozott japán tapasztalatokból. 

Egyeztetett a Magyarországon beruházó japán vállalatok vezetőivel is, akik 150-200 millió eurónyi beruházási szándékot jeleztek az autóipar, az elektronika és az élelmiszeripar területén. Szijjártó szerint Magyarországon a tizedik legnagyobb beruházói közösség a japán cégeké, amelyek körülbelül 50 ezer embernek adnak munkát. A Japánba irányuló magyar export értéke tavaly pedig elérte az egymilliárd dollárt, ami rekord.

Szijjártó egy új magyar konzulátus rövid időn belüli megnyitását is bejelentette a világkiállításnak jövőre otthont adó Oszakában. A kiállításra Magyarország a gazdaságát, a turisztikai, kulturális vonzerejét bemutató pavilonnal készül. Ezt nem is bízza a véletlenre a kormány, az ügynek miniszteri biztosa is van – aki immár a második, a korábbi lemondott –, sőt készül a magyar pavilon is, igaz, az eredeti ár duplájáért.

Az eredetileg tervezett ár duplájáért vállalta a munkát a világkiállítás magyar pavilonjának építője

A zuglói gigaberuházást is végző Bayer Construct készítheti el a 2025-ös világkiállítás magyar pavilonját.

„A mai találkozóink megerősítették: Magyarország és Japán egyszerre tekint stratégiai jelentőségűként a kétoldalú együttműködésre, és mind Japán, mind pedig Magyarország kormánya fontos célnak tekinti a kétoldalú kapcsolatok fejlesztését” – idézték a minisztert a külügyminisztérium közleményében.