Vállalkozás hvg.hu 2024. május. 15. 10:12

Az iváncsai akkugyárból kirúgott vendégmunkások bosszúból összekenték az összes mosdót

A dolgozók meglehetősen rosszul fogadták a műszak közepén bejelentett leépítést. A mosdókat nem festékkel kenték össze.

A vendégmunkások, megköszönve a bejelentést, fekáliával kenték össze az összes mosdót – mondta az iváncsai akkugyárban végrehajtott elbocsátások utáni indulatokról a Vegyipari Dolgozók Szakszervezetének elnöke, Székely Tamás a Magyar Hangnak.

Ahogy arról a hvg.hu is beszámolt, a dél-koreai SK On iváncsai gyárában tömeges leépítést jelentettek be – a beszámolók szerint a dolgozók számára is meglepetésszerűen, a műszak közepén. Mint utóbb kiderült, az üzem – legalábbis első körben – több, mint 600, kirgiz állampolgárságú, közvetítőn keresztül foglalkoztatott vendégmunkást épített le.

A dél-koreai cég egyébként azzal indokolja a leépítéseket, hogy az üzem még nem kezdett teljes kapacitással termelni, és közben visszaesett az akkumulátorok iránti kereslet. Vagyis nincs szükség annyi munkavállalóra.

A cég közlései és Székely Tamás 24.hu-nak adott nyilatkozata szerint ezen felül az üzemben bérvita zajlik, a vállalat az alapbéreket nem akarja emelni, csak a pótlékokat és a béren kívüli juttatásokat. Egyfajta kompromisszumként a saját dolgozók megtartását kínálta fel cserébe azért, hogy nem lesz béremelés. De mivel a szakszervezet részéről nem fogadható el, hogy ne legyen béremelés, ezért nem született bérmegállapodás.

Vagy nagyon elszámoltak pár dolgot Iváncsán, vagy a kormánynál akarnak jól feküdni a vendégmunkások kirúgásával

A 600 kirgiz vendégmunkás kirúgása azért különös, mert alapesetben épp a vendégmunkásoktól a legnehezebb megválni, mivel munkaszerződéseik határozott időre és feltételekre szólnak. A kirgizek valószínűleg mehetnek haza, a vendégmunkáspiac nem rugalmas, aligha tudja felszívni őket. Viszont jó eséllyel meg kell kapniuk a teljes időre járó fizetésüket.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.