Vállalkozás hvg.hu 2024. május. 08. 19:29

Átlátszó: hiába tagadta, akkumulátorhulladékot tárol a szennyezett Salgó-patak mellett dolgozó cég

A cég szerint nem tőlük származik a patak vizében kimutatott rákkeltő anyag, mivel salgótarjáni telephelyükön még nem folytatnak hulladékkezelést. Most azonban olyan képek kerültek nyilvánosságra, amelyeken lítium-ionos akkumulátor felirat szerepel a telephelyen tárolt hulladékok csomagolásán.

Az Éltex Kft. szerint nem tőlük származik a Salgó-patak vizében kimutatott rákkeltő anyag, mivel salgótarjáni telephelyükön még nem folytatnak hulladékkezelést, az Átlátszó szerkesztőségéhez eljuttatott fotókon viszont lítium-ionos akkumulátor felirat szerepel a telephelyen tárolt hulladékok csomagolásán. Arról néhány hete számoltunk be, hogy a patak vizében kimagasló értékben mutatott ki rákkeltő hatású vinil-kloridot, valamint toxikus hatású diklóreténeket egy vizsgálat, és az arzénkoncentráció is magasabb volt, mint a felszíni vizekre megengedett határérték.

A Greenpeace Magyarország március 18-án vett mintát a szennyvízből, majd akkreditált laborvizsgálatot végeztetett. A környezetvédő szervezet értesítette az illetékes hatóságokat, akik azonban azóta sem nyilatkoztak a szennyezésről.

A szennyezésről megjelent cikkekre az Éltex sajtóközleményben reagált, amelyben arról írtak, hogy a szennyezés nem hozzájuk köthető, a cikkekben hivatkozott mintavétel nem volt akkreditált. Azt is leírták, hogy a szennyezés helye pontosan beazonosítható, és kifogásolták, hogy a cikkeket a megkérdezésük nélkül tették közzé.

A Greenpeace erre úgy reagált, hogy „a szennyezés az Éltex Kft. telephelyéről folyt ki, a mintavételi pont egyértelműen az Éltex Kft.-hez tartozó területen található”.

A katasztrófavédelmi hatóság korábban rövid időre megtiltotta a hulladékgazdálkodási tevékenység folytatását az Éltex Kft.-nek, és egymillió forintos bírságot is kiszabott a cég számára, mivel hiányoztak a tűzvédelmi berendezések a telephelyen, ahol korábban 600 tonna tűzveszélyes akkumulátorhulladékot tároltak – írja az Átlátszó.

Egy 2024-es kormányhivatali határozat szerint pedig továbbra is tároltak akkumulátorhulladékot a telephelyen, hiába állította a cég ennek ellenkezőjét. A határozat szerint a hulladékot egy későbbi ellenőrzés időpontjáig elszállították. Most a portálhoz eljuttatott, áprilisban készül fényképek arról tanúskodnak, hogy a telephelyen jelenleg is található olyan hulladék, amelyen akkumulátorgyártásra utaló feliratok találhatók.

Ráadásul a portál szerint korábban azért is érte bírság a céget, mert a szabadban, „mindenféle védelem nélkül” tárolt akkumulátorokat; a képeken most úgy tűnik, hogy a hulladékot is a szabadban tárolják. A lap írásban fordult az Éltex Kft.-hez, választ azonban többszöri megkeresésre sem kapott.

A cég április 29-én a Facebook-oldalán arról írt, hogy a hiteles mérési eredmények szerint nem tőlük ered a Salgó-patakban kimutatott szennyezés. Az Átlátszó kereste a mérést végző vízügyi hatóságot, a válasz szerint a mérés kiértékelése még folyamatban van, a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság szerint csak ezt követően nyújthatnak tájékoztatást.

A Greenpeace vegyianyag-szakértője, Simon Gergely az Éltex által hivatkozott április 18-i méréssel kapcsolatban a lapnak elmondta, hogy „semmilyen összefüggést nem látunk azonban a március 18-i szennyezés és az április 16-i mintavétel eredményei között, különösen, hogy ebben az időszakban nem volt tapasztalható a márciusi kiömléshez fogható, szemmel látható szennyezés”. Elmondása szerint a kimutatott anyagnak egy hónappal a szennyezés után „nyilván semmi nyoma nem marad”.

Nyitóképünkön a szennyezett Salgó-patak.

hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.