Politikai kijárás nyomán, és nem szakmai alapon zajlik a fürdőfejlesztés a Dél-Alfödön, állítja a Dél-Alföld Termálklaszter elnöke, aki szerint a makóihoz hasonló nagy élményfürdős beruházások hosszabb távon nem lesznek fenntarthatók.
Lényegesen több romániai vendég érkezik a dél-alföldi tradicionális fürdőhelyekre, mint magyarok – írja a Népszava. A lap szerint erre blazíroznak az ottani fürdőfejlesztésekkel – például a makói fürdőben lezajlott 11 milliárdos élményfürdő-fejlesztéssel, amely elválaszthatatlan a térség országgyűlési képviselőjétől, az Építési és Közlekedési Minisztériumot vezető Lázár Jánostól, és amit személyesen Orbán Viktor miniszterelnök adott át –, de kétséges, hogy ez hosszabb távon fenntartható lesz-e.
Stabil vendégköre ugyanis nem az élmény, hanem inkább a gyógyfürdőknek van, mondta a lapnak Albel Andor a Dél-Alföld Termálklaszter elnöke, aki jelezte, a térség fürdőfejlesztései 2010 óta nem szakmai szempontok alapján történnek, hanem úgy, hogy politikailag mi kijárható,
A térségbeli fürdők nagy részénél ugyanakkor becslések szerint többségben vannak az egy napra érkező romániai vendégek. A dél-alföldi régióval határos romániai területeken viszont szintén zajlanak hasonló fürdőfejlesztések, ami aztán elszívhatják ezt a vendégkört.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.