Európában ritka a 2 százaléknál magasabb ATM-díj, de érdemes utazás előtt átgondolnunk, mennyi készpénzre lehet szükségünk.
A legmagasabb készpénzfelvételi díjat Argentínában kell fizetnünk, 14,7 százalékot. A legtöbb, magyarok körében népszerű úti cél esetében azonban a 2 százalékot sem éri el a díj – derül ki a Wise globális kutatásából.
A közeli országok közül Horvátországban 1,82 százalék a készpénzfelvétel díja, míg Csehországban némileg alacsonyabb, 1,58 százalék. A szintén népszerű turistacélpont Görögországban a felvett összeg 1,14 százalékát kell fizetni, míg aki Ausztriába tervez utazni, annak 1,2 százalékos készpénzfelvételi díjjal kell számolnia. Bosznia-Hercegovinában mindössze 0,98 százalék, Grúziában pedig ennél is alacsonyabb, 0,94 százalék az ATM-díj. A cég közleményében említett országok közül a legkevesebbet Olaszországban kell fizetnünk a készpénzfelvételért, mindössze 0,44 százalékot.
Két százalék feletti a díj Albániában (2,45 százalék), Moldovában (2,14 százalék) és Thaiföldön is (2,62), míg Törökországban 4,44 százalékot kell fizetnünk, hogy készpénz vehessünk fel. Észak-Afrikában, Marokkóban mindössze 1,9 százalékos ATM-díjat kell fizetnünk, Algériában több mint háromszor ennyit, 6,14 százalékot. A világ távolabbi pontjain még ennél nagyobb díjat is elkérhetnek a készpénzfelvételért: Chilében 6,33 százalékot, Nigériában pedig 8,9 százalékot, a rekorder pedig az említett Argentína közel 15 százalékos készpénzfelvételi díjjal.
A kutatás több mint 8 millió készpénzfelvételt vizsgát, országonként legalább 500 tranzakciót, 2023 májusa és novembere között. A díjak tartalmazzák a helyi készpénzfelvételi tranzakciós díjakat és a rejtett árfolyamdíjakat is, azonban külföldi készpénzfelvétel esetén az ATM-díjhoz még hozzáadódik a bankonként és számlatípusonként változó, külföldi ATM használatáért kivetett díj.