Vállalkozás hvg.hu 2024. március. 07. 10:43

Az e-jegyrendszer miatt esett egymásnak Karácsony és Vitézy a Facebookon

Karácsony Vitézyt és Tarlóst, Vitézy Tarlóst és a Dabóczi vezette BKK-t okolja a milliárdos buktáért.

Ekkora kárt egyetlen aláírással talán még soha senki nem okozott Budapestnek

– ezzel a kommentárral rakott ki egy fotót Karácsony Gergely a Facebookra. A képen három ember látható: Vitézy Dávid volt államtitkár, ex-BKK-vezér és Karácsony potenciális kihívója, Tarlós István volt főpolgármester és Matthias Augustyniak, a német Scheidt&Bachmann GmBH ügyvezető igazgatója, amint éppen aláírják az e-jegyrendszerről szóló szerződést.

Karácsony azért posztolt, mert csütörtökön kiderült: végleg elbukta a főváros az elbénázott e-jegyrendszer veszteségeit a bíróság ítélete szerint. A bíróság ugyanis úgy döntött, hogy a nem működő e-jegyrendszer ellenére a BKK kárigénye nem jogos, a fővárosi cég csupán az előlegeket kell visszafizetnie.

Végleg elbukta a főváros a dugába dőlt e-jegyrendszer veszteségeit

Ítéletet hozott a választottbíróság az e-jegyrendszer ügyében: a kiépítésével 2015-ben megbízott német cégnek csak az előlegeket kell visszafizetnie, a BKK kárigényét nem tartották jogosnak.

„Ez a 2014-ben megörökített pillanat több, mint 7,5 milliárd forint veszteséget okozott a városnak. És csak azért nem többet, mert több éves jogi munkával visszaszereztünk Budapestnek több mint kétmilliárd forintot, a visszaszerzett pénzt pedig a budapesti közlekedés fejlesztésére fogjuk fordítani” – írta Karácsony. A főpolgármester felidézte: a bíróság ítélete szerint nagyrészt a BKK hibája, hogy félrecsúszott az elektronikus jegyrendszer bevezetése Budapesten, hiszen „olyan céget bíztak meg a munkával, amely, bár kiváló kapukat, vagy automatákat tud gyártani, de ilyen komplex rendszer teljes kiépítésében nem rendelkezett gyakorlattal”.

A főpolgármester hozzátette, hogy a BKK korábbi vezérkarát, vagyis Vitézy Dávidékat „terheli annak a mulasztásnak a felelőssége is, hogy nem rendelkeztek kellő szakmai képességgel egy ilyen összetett feladat megrendelői feladatainak ellátására, a projekt lebonyolítására”. Ez az alkalmatlanság a főpolgármester szerint milliárdokkal rövidítette meg Budapestet. „Maradt utána mementónak egy soha nem használt beléptető kapu a Deák téren. A per lezárultával már végre lebonthatjuk azt is” – írja a főpolgármester.

Az e-jegyrendszer-ügyben meghozott ítéletre nem, de Karácsony posztjára reagált Vitézy Dávid is. Ő azzal próbálja magyarázni a helyzetet, hogy „ha 2014 decemberében Tarlós István javaslatára a Fővárosi Közgyűlés nem váltott volna le a BKK éléről, az elektronikus jegyrendszer már rég működne. Szégyen, ami ezt követően ebben a projektben történt és engem is mérhetetlenül dühít, hogy tönkretették mindazt, amin évekig dolgoztunk és amivel a teljes budapesti közösségi közlekedési jegyváltási és jegyellenőrzési folyamatot XXI. századivá tehettük volna”.

A volt BKK-vezért a posztban kicsit Demszkyzik és Hagyózik, majd felidézi, hogy 2015 elejétől őt a BKK élén Dabóczi Kálmán váltotta. „Az új vezérigazgató azonnal félreállította azt a szakértői csapatot, aki a beruházást előkészítette és kiváló e-fizetési, banki, informatikai szakembereiből állt. Ezek után a BKK érdekeivel ellentétesen módosították a szerződéseket, megengedték a hardverek és szoftverek elkülönített szállítását, ezzel lehetővé téve, hogy milliárdokat kapjon a szállító működő rendszer (hardverek, metrókapuk, jegykezelők nélkül, amit a mi eredeti szerződésünk tiltott. Megengedték a felkészült és a referenciákat biztosító alvállalkozók cseréjét és olyan megmagyarázhatatlan módon jártak el, aminek a vége a szerződés összeomlása, szerződésbontás, Tarlós által tett büntetőfeljelentés és Dabóczi Kálmán kirúgása lett” – írja Vitézy. (Dabóczi amúgy a botrány ellenére is megkapta az Integritás Hatóság elnökhelyettesi posztját.)

Szerinte Karácsony jelenleg kétségbeesetten próbálja az ügyet úgy beállítani, mintha „az eredeti szerződéses döntés és nem épp a BKK-ból való kirúgásom, a csapatom félreállítása és a szerződés 2015 utáni, a BKK számára igencsak előnytelen módosításai vezettek volna a projekt bukásához”. Viszont érti a főpolgármestert, szerinte Karácsony úgy érzi, hogy a ciklusa végén másra kell kennie a felelősséget, „a már öt év alatt se sikerült előrelépnie a papíralapú jegyek és bérletek teljes körű digitalizációja és a bankkártyás fizetési lehetőség teljes hálózati kiterjesztése terén – pedig 2020-ban még a ciklus végéig ígérte mindezt”. Vitézy posztjának ezen része azért a BudapestGo app ismeretében minimum furcsa.

A lényeg szerinte viszont az, hogy az e-jegyrendszer Tarlós István és a BKK 2015 utáni, vagyis az ő leváltását követő döntései miatt csúszott félre.

Besült fővárosi e-jegyrendszer: Először szólalt meg a kivitelező cég volt magyar vezetője

A BKK német beszállítójának magyar cégvezetője tagadja a korrupciós vádakat, miután a BKK korábbi vezérigazgatója befolyásolási kísérletről beszélt az e-jegy projekttel összefüggésben. A befuccsolt e-jegyrendszer más részleteire is eltérően emlékeznek a szereplők. A témában heves vita folyt a fővárosi vizsgálóbizottság legutóbbi ülésén Tarlós István volt főpolgármester meghallgatásakor.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?