Részletek derültek ki a múlt heti bükki vadászbalesetről. A PET Kupa egyik önkéntesét, természetvédelmi szakembert nézte szarvasnak a vadász. A folyókat és ártereket önkénteseivel a hulladéktól rendszeresen megtisztító szervezet tiltakozik a felelőtlen vadászat jelentette veszély miatt.
Szarvasnak nézte a túrázót az a vadász, akit még február elején sebesített meg Bükkzsérc külterületén, Bogácstól nagyjából 20 kilométerre. A sebesült férfi a PET Kupa környezetvédelmi mozgalom egyik önkéntese, ügyében a mozgalom adott ki közleményt, részleteket is elárulva a balesetről, mint írták:
a vadász az autójából sütötte el a fegyverét, életveszélyesen megsebesítve a férfit. A combcsontját szilánkosra törte a lövedék, több évig tartó műtétsorozat vár rá, de az orvosok szerint képes lesz újra lábra állni.
Korábban csak annyit lehetett tudni, hogy a kirándulót stabil állapotban kórházba szállították, és hogy a vadász ellen foglalkozás körében elkövetett, gondatlan veszélyeztetés vétség elkövetésének megalapozott gyanúja miatt zajik eljárás.
Vadász lőtt meg egy kirándulót a Bükkben
A vadászt gondatlan veszélyeztetés miatt gyanúsítottként hallgatta ki a rendőrség, de nem vették őrizetbe. A meglőtt túrázót stabil állapotban kórházba szállították.
A vadászableset érzékenyen érintette a PET kupásokat, akiknek nemcsak önkéntese volt az áldozat, hanem „barátunkról van szó, aki a környezettudományok doktora, természetvédelmi szakember, végzett folyómentő, a kiskörei Folyómentő Központ vezetője”.
Az érintett „tisztában van a szabályokkal, pontosan tudja, mikor és hol szabad túrázni, sátrazni. Hivatása a természethez köti, ideje kisebb részét nemzeti parkok, védett területek élővilágának felmérésével tölti, nagyobb részét a Tisza és árterének megtisztításával”.
Ezért is érezte kötelességének a szervezet, hogy tiltakozzon a felelőtlen vadászat és fegyverhasználat jelentette veszély miatt, mint írták: nem a vadászat mint szabályozott tevékenység ellen emelnek szót, hanem
azok ellen, akik a jogszabályokat figyelmen kívül hagyva mások testi épségét veszélyeztetik, mert a balesetek hátterében minden esetben emberi mulasztás áll.
Jelezték, hogy önkénteseik 2013 óta járják januártól márciusig a Tisza, Bodrog, Maros ártéri erdejeit, monitoringozzák a területet. Letérnek a kijelölt útról, és bemásznak a bokrok alá hulladék után kutatva.
Tévét és kerti bútorokat szedtek ki a Tiszából a nagytakarításkor
Ismét sok hulladékot hoztak a tiszai árhullámok, nem unatkozott a legutóbbi Tisza-tavi PET Kupa 200 résztvevője.
Vajon ebben a pillanatban is veszélyben vannak? És mi a helyzet azokkal a családokkal, túracsoportokkal, akik pihenésként, kikapcsolódásként járják az erdőt?
A szervezet felszólította a vadásztársadalmat, hogy körültekintőbben járjanak el tevékenységük végzése közben, és emlékeztett, hogy a vadászati törvény is kimondja hogy „vadászlőfegyverrel és vadászíjjal lövést leadni csak akkor szabad, ha a vadász a vadat kétséget kizárólag felismerte, és a lövéssel mások életét, testi épségét, illetve a vagyonbiztonságot nem veszélyezteti. A lövés előtt mérlegelni kell a lövedék várható útját és a becsapódás helyét."
„Ennél a balesetnél a fentiek minden bizonnyal nem történtek meg. Kérjük, hogy minden ehhez hasonló esetben a felelőst, felelősöket méltó és arányos büntetéssel sújtsák. Kérjük, hogy az áldozatokat, sérülteket vagy elhalálozásuk esetén a családjukat méltó kártérítés illesse. Az erdő egy olyan kincs, ami mindannyiunké. A természetjáróké, a vadaké és a vadászoké is. Kérjük, hogy induljon be egy olyan folyamat, melynek a végén mindannyian együtt élvezhetjük az erdőt, a jó levegőt, a természetet” – írják közleményükben.
Borítóképünk illusztráció!