Vállalkozás hvg.hu 2024. január. 25. 15:43

Egy új csalástípússal próbálják meg kicsalni a banki ügyfelek pénzét – figyelmeztet az Erste

Robbanásszerűen nőtt ezen esetek száma az utóbbi időben.

A banki adatok védelmére és egy, az elmúlt időszakban megszaporodó csalástípusra hívja fel ügyfelei figyelmét az Erste közleményében.

Robbanásszerűen nőtt az elmúlt időszakban az egyik, banki ügyfeleket célzó csalástípus. Az általában magukat banki alkalmazottnak kiadó, vagy egyéb ismert cég nevében telefonáló csalók azzal jelentkeznek, hogy gyanús tevékenységet látnak az ügyfél számláján, feltörték a felhasználói fiókját. Az álügyintéző azt kéri, az ügyfél telepítsen egy alkalmazást (például Anydesk, Teamviewer, RustDesk) a telefonjára és a számítógépére a helyreállítás, a károk elkerülése érdekében.

Amennyiben valaki letölt egy ilyen programot, azzal lehetővé teszi, hogy a bűnözők lássák, milyen kódokkal lép be a netbanki vagy mobilbanki felületre. Ezen kívül a csalók teljesen át tudják venni az irányítást a számítógép és mobiltelefon felett, az áldozat pedig ezután már csak tehetetlenül nézheti, hogyan szolgálják ki magukat a bűnözők az ő számlájáról és utalják el maguknak a pénzét.

A bank közleménye szerint az Erste már a csalások 90 százalékát ki tudja szűrni: a bank a tavalyi harmadik negyedévben összesen 4,4 milliárd forint ellopását akadályozta meg, ami majdnem a háromszorosa az első negyedéves összegnek. Ám hiába minden banki védelem, ha az ügyfél maga adja oda a kódokat a csalóknak. A tavaly pénzügyi visszaélésekkel okozott ügyfélveszteség felét az említett módszerrel (Anydesk, vagy hasonló program telepíttetése) okozták a bűnözők.

Az Erste most honlapján, közösségi oldalain, valamint tájékoztató levélben hívja fel az ügyfelek figyelmét az utóbbi időszakban megszaporodó visszaélési kísérletekre. A bank a levélben tanácsokkal is segít abban, hogyan védekezhetnek ügyfelei a csalások ellen:

  • senki ne ossza meg a banki adatait, felhasználónevét, PIN-kódját, vagy éppen a CVV/CVC számát,
  • nem lehet tudni, hogy ki van a vonal túlvégén, de a bankok alkalmazottai soha nem kérnek olyat, hogy valamit töltsön le az ügyfél,
  • soha ne utalja el a számláján lévő pénzt állítólagos biztonsági számlára, ha arra kérik, ugyanis a bankok ilyet soha nem tesznek,
  • a bank, amikor csak lehet, igyekszik megvédeni ügyfeleit és pénzüket, ezért csalás gyanúja esetén azonnal blokkolják a számlát és a kártyahasználatot, ezt követően pedig megpróbálják felvenni ügyfelükkel a kapcsolatot.
Nyitóképünk illusztráció.
    hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

    "Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

    Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.