Vállalkozás hvg.hu 2023. november. 16. 14:42

Mészáros Lőrinc hamarosan egy boszniai cementgyár boldog tulajdonosává válik

Az új szerzemény birtokbavételétől már csak az osztrák versenyhivatal rutinvizsgálata választja el Magyarország leggazdagabb vállalkozóját.

Mészáros Lőrinc hamarosan egy boszniai cementgyár boldog tulajdonosává válik – derül ki az mfor.hu anyagából, amelyben arról írnak, hogy a leggazdagabb magyar vállalkozóhoz köthető Talentis International Contruction Investments Kft.-t már csak puszta formaságok választják el attól, hogy megvásároljon egy szarajevói és Banja Luka-i üzemekkel rendelkező, osztrák tulajdonban lévő boszniai cementgyártó céget, a Lukavac Cementet.

Ez a formaság az osztrák versenyhivatal rutinvizsgálata, és a hivatalhoz az ügyben december 5-ig nyújthat be kérelmet bármely érdekelt fél.

A Lukavac Cement 1974-ben kezdett termelni, majd 2001-ben egy osztrák befektető sikeresen lebonyolította a privatizációs folyamatot. A teljesen új előfűtősor megépítése után az éves termelési kapacitásunk elérte a 700 ezer tonna klinkert és több mint a 900 ezer tonna cementet – írja magáról a gyár, amelynek összesen 50 százalékos részesedése van a Vijenac mészkőbányában.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.