A magyar különadó a műtrágya gyártását tonnánként nagyjából 20 ezer forinttal drágítja meg, amit a Nitrogénművek tulajdonosa szerint nem lehet kigazdálkodni.
Ahogy arról tegnap írtunk, Bige László, a Nitrogénművek elnök-vezérigazgatója és tulajdonosa bejelentette Magyarország egyetlen műtrágyagyártó vállalatának leállását szerinte ugyanis a vállalatot érintő kvótaadó akkora terheket ró a cégre, hogy a működése erősen veszteséges lenne. Később az RTL-nek pontosította kijelentését: nem állítja le véglegesen a termelést, nem bocsátja el az embereket, és minden lehetséges jogi lehetőséggel élni fognak a Nitrogénművek megmentéséért.
Úgy fogalmazott: a Nitrogénművek Európa egyik legkorszerűbb műtrágyagyára, és csupán a szén-dioxid-kvóta adója az ok, amiért meghozták a döntést. Hozzátette, hogy a vállalat működéséért
küzdeni fognak, ugyanis az ETS (kibocsátáskereskedelmi)-rendszer megadóztatása a cég jogászainak véleménye szerint jogellenes, törvényellenes, ezért el fognak menni az összes olyan jogi fórumhoz Európában és Magyarországon, amihez lehetőségük van
Ráadásul az összes európai műtrágyagyárnak van ingyenes szén-dioxid-kiosztása éppen azért, hogy fenntartsák a versenyt, így ők lehetetlen helyzetbe kerülnek versenytársaikkal szemben. A magyar különadó ugyanis a műtrágya gyártását tonnánként nagyjából 20 ezer forinttal drágítja meg, amit a tulajdonos szerint nem lehet kigazdálkodni. Mint mondta, az egészet jogszerűtlennek tartják, és úgy látják, hogy a szén-dioxid-kvótákra vonatkozó uniós rendeleteket sérti.
Az üzletember az Agrárszektornak azt is elmondta, hogy az ilyen adó bevezetésére – lényegesen kisebb mértékben – volt már kísérlet három tagállamban, ám ezek a próbálkozások minden esetben kudarcot vallottak, mert az Európai Bizottság jogellenesnek minősítette és eltörölte őket. Két nagyon jelentős jogi irodát, egy Magyarországon és egy Londonban működő jogi csapatot bíztak meg a részletek kidolgozásával, akik részletes állásfoglalást állítottak össze az ügyben.