Továbbra sem tetszik a jegybanknak, hogy a Revolut hazai ügyfelei nem tudják itthon rendezni jogvitáikat és a magyar betétbiztosítási védelem sem terjed ki a Revolut Banknál tartott betéteikre.
Több mint egymillió magyar ügyfele van a Revolut Banknak és szaporodnak a velük kapcsolatos olyan banki csalásos hírek, amelyben károsultak az ügyfelek – olvasható az MNB hétfői közleményében, amelyben nem felejtik el megemlíteni azt sem, hogy a litván leányvállalat tulajdonosa, a londoni székhelyű Revolut Ltd. nem rendelkezik a 2022. évre vonatkozó auditált éves beszámolóval. Az anyavállalat ugyan idén márciusban közzétette 2021. évi pénzügyi beszámolóját, ám könyvvizsgálója szerint annak bevételi oldalán lényegi tárgyi tévedések szerepelnek.
A fő gond a jegybank szerint, hogy a Revolut Bank Magyarországon jelenleg a litván jegybank felügyelete és az ottani betétbiztosító garanciája mellett működik, nem fióktelepként vagy az MNB felügyelete alatt álló önálló itthoni leánybankként. Csalásos, elszámolási vagy egyéb fogyasztói jogvita esetén így a bank ügyfelei itthoni, magyar nyelvű – telefonos vagy/és személyes – ügyfélszolgálat helyett csak litván vagy angol nyelven írásban próbálhatják meg panaszukat előadni a Revolut Banknak. Ennek megfelelően az MNB nem tudja, hogy a magyar ügyfelek mennyire tudják érvényesíteni a fogyasztói jogaikat, erről ugyanis nincs adata.
Matolcsyék vigyáznának a revolutosok pénzére, de ők köszönik, nem kérnek ebből
Az immár bankká lett Revolut ügyfelei láthatóan nem igénylik, hogy az MNB felügyelje a szolgáltatót az ő nagyobb biztonságuk érdekében.
Márpedig, ha a Revolut Bank fiókteleppé válna itthon, akkor többek közt lehetőséget biztosítana a hazai fogyasztók számára az MNB előtti, magyar nyelvű, kérelemre induló igényérvényesítésre fogyasztóvédelmi eljárás keretében, a magyar felügyelet emellett folyamatos fogyasztóvédelmi felügyelést végezhetne a banknál és ennek során adatok benyújtására is kötelezhetné.
Éppen ezért az MNB ismét kérte, hogy a Relovut Bank magyar felügyelet alá tartozó önálló leánybankként működjön.
A kérés amúgy nem meglepő, a teljesség igénye nélkül összeszedtük, amikor az elmúlt években hasonló közleményt jelentetett meg:
- Figyelmeztet az MNB: Baj lehet a fintech cégeknél vezetett számlákkal
- Az MNB arra figyelmeztet, vigyázzon a Revoluttal
- Figyelmeztet az MNB: magyar törvényt sérthet a Revolut díjmódosítása
- A nemzeti bank szorgalmazza, hogy a Revolut hazai leánybankként végezze tevékenységét
- A jegybank szerint még mindig kockázatos Revolutot használni
- A jegybank magyarországi leánybankot csinálna a Revolutból
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.