Vállalkozás hvg.hu 2023. október. 26. 10:55

Mit lehet tudni arról a cégről és tulajdonosáról, amelyre az LMP és DK is rábízta a közösségi médiáját?

A cég ügyvezetőjét, Páva Zoltánt (akinek egy másik cége adja ki az Ezalényeg.hu ellenzéki portált) Pegasus-kémszoftverrel hallgatták le.

Közösségi médiás hirdetésekkel kapcsolatos tanácsadással és webanalitikával bízta meg az LMP frakció összesen 3 millió forintért az EagleEye-Marketing Kft.-t – írta meg a Blikk az Országgyűlés Hivatala által kiadott frakciószerződésekre hivatkozva.

Az LMP-hez hasonlóan a DK is a Páva-féle EagleEye-Marketing Kft.-re bízza a közösségi médiával kapcsolatos feladatokat. A ciklus eleje óta fixen havi kb. 7,2 millió forintot tartalmaz a szerződés, s a cégnek kifizetett összeg az év végére eléri majd a 140 millió forintot.

A DK beszállítója

A 2020 októberében gründolt EagleEye-nak elég jól megy a szekér, tavaly és tavalyelőtt évi 264 millió forint, illetve 262 millió forint árbevétellel zárt, ebből tavaly 7, tavalyelőtt 55 millió forint adózott nyereséget realizált.

A cég ügyvezetője Páva Zoltán, tulajdonosa Páva üzlettársa, Molnár István ügyvéd. A Páva Zoltán név sokaknak onnan lehet ismerős, hogy ezen a néven az MSZP-nek volt egy ismert politikusa, Páva Zoltán, aki 1998 és 2010 között Komló polgármestere, 1994 és 2010 között pedig a párt országgyűlési képviselője is volt – az ő fiáról van szó.

Páva Zoltán tulajdonos-ügyvezetője az erősen ellenzéki hangvételű ezalényeg.hu kiadója.

Az EagleEye pedig az ellenzéki pártok, illetve különösen a DK rendszeres beszállítója, és az egyik szereplője az ellenzéki pártok „finanszírozási botrányának”, felbukkan az Országgyűlés honlapján nyilvánosságra hozott titkosszolgálati jelentésben, mint a pártoknak beszállító Datadat-cégcsoport partnere.

A Pegasus áldozata

Az ifjabb Páva Zoltán legutóbb azzal került be a hírekbe, hogy 2021-ben őt is megfigyelték a Pegasus kémszoftverrel. A Direkt36 nyomán a hvg.hu is írt róla, hogy Páva okostelefonját 2021. március 16-án törték fel a Pegasussal – aznap, mikor a parlamenti honlapra felkerült, hogy egy hozzá köthető cég, az EagleEye-Marketing Kft. szerződést kötött a DK-val médiás tanácsadásra.

Az Országgyűlés hivatalának honlapján elérhető szerződéses adatok alapján egyébként az EagleEye-Marketing Kft. kezdettől a DK-frakció „beszállítója”: először 2021 januárjában kötött vele a képviselőcsoport szerződést 43 millió forint értékben, aztán 2021 júliusában szintén 43 millió, majd 2022 januárjában 28 millió, 2022 májusában 14 millió, végül 2022 júliusában újabb 43 millió forint értékben szerződtek. Vagyis

két év alatt 171 milliót költött el a Páva vezette cégnél a DK-frakció.

Az ellenzéki kötődésű cégek nemcsak a magyar parlamenti frakcióktól kaptak megrendeléseket, de az Európai Parlamentből is. Az EagleEye 20 millió forintos értékben szerződött 2020. november-decemberi online médiakampány végrehajtására a szociáldemokrata (S&D) frakciótól (ebben ülnek a DK és az MSZP képviselői) – írta meg az Átlátszó. Ugyanez igaz egyébként a fideszes szervezetekre, amelyek a Néppárttól kaptak megrendeléseket.

Plakátban is ott van

Páva a közterületi piacra is belépett – emlékeztet a 24.hu. Ennek azért van jelentősége, mert a nagy plakátcégek közül a kampányban értesüléseink szerint lényegében csak innen tudott felülethez jutni az ellenzék. 2022 ősze óta Páva a vezérigazgatója a Hungaroplakát és az Interplakát Kft.-nek is.

A Hungaroplakát szerepe a 2022-es ellenzéki kampányban jelentős volt (igaz, ekkor Pávának még nem volt benne szerepe az Opten adatai szerint.). Ez a milliárdos bevételű cég információink szerint több ezer felületet biztosított az ellenzéki politikusoknak, ezek között volt bőven óriásplakát és citylight felület is. Ez a cég volt az ellenzéki kampány közterületi részének fő lába, sőt van olyan forrásunk, aki arról számolt be, hogy máshol alig vagy egyáltalán nem tudtak felületet vásárolni. Ebből az is következik, hogy a ma már Pávához köthető cég adta meg a lehetőséget, hogy az Orbán-ellenes koalíció egyáltalán megjelenhessen utcai hirdetéseken.

A „pártfinanszírozási botrány” jelentésében Páva Zoltán afféle kulcsfiguraként szerepel – bár a jelentés több ponton téves, például az EagleEye tulajdonosaként ábrázolja Pávát, miközben annak a cégnek csak ügyvezetője.

hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.