Jászai Gellért a kormányváltás után Simicska Lajoshoz fordult egy ügyben, de a miniszterelnökkel akkor még szövetséges háttérember azzal hajtotta el, hogy „loan-to-value a faszom”.
2021 közepén egy szokatlan találkozó helyszíne volt a londoni magyar nagykövetség épülete. Orbán Viktor miniszterelnök itt tárgyalt az Invitech nevű magyarországi távközlési vállalat tulajdonosainak (egy főként kínai állami pénzből működő befektetési alapnak) a képviselőivel – értesült a Direkt36 két, a megbeszélésekre rálátó forrástól. Az oknyomozó portál szerint
Orbán arról győzködte hosszasan a tárgyalópartnereit, hogy adják el a céget a 4iG-nek.
Az Invitech tulajdonosai nyitottak voltak erre, de kevésnek tartották a 4iG ajánlatát, ezért akadtak meg korábban a tárgyalások. A folyamatot ismerő források szerint ezután gyorsultak fel a 4iG-vel folytatott egyeztetések, amelyek eredményeként végül 2021 szeptemberében le is zárult a felvásárlási ügylet.
A 4iG egy informatikai-telekommunikációs vállalatcsoport – a vállalat 2018-ban került Mészáros Lőrinc érdekeltségébe, egész pontosan tőzsdei holdingjába, az Opus Globalba. 2019 júniusban viszont az egykori felcsúti polgármester váratlanul megvált a társaságtól, a cégtulajdon döntő része Jászai Gellérthez került, aki korábban a Mészáros-birodalom működtetője volt, saját bevallása szerint Mészáros jobbkeze. Mióta a 4iG kormányközeli kezekbe került, enyhén szólva mesés felemelkedést produkált.
A Direkt36 birtokába jutott dokumentumok szerint egy állami befektetési cég, a Széchenyi Alapok döntései nyomán 72 milliárd forintnyi állami forráshoz jutott 2021 végén egy iG COM-nak hívott magántőkealap. Az iG COM aztán a kapott pénzt szinte teljes egészében arra költötte, hogy részvényeket vásároljon a 4iG-ben egy úgynevezett zártkörű tőkeemelés keretében, vagyis ezzel extra forráshoz juttassa a céget. A befektetés futamideje 20 év, tehát akár ennyi ideig is a 4iG-nál maradhat az állami forrás.
A Direkt36 egy színes sztoriról is beszámol Jászai Gellérttel kapcsolatban. Jászai a 2010-es kormányváltás után fordult Simicska Lajoshoz, Orbán Viktor régi szövetségeséhez, a fideszes gazdasági háttérbirodalom akkori vezéralakjához. Jászai éveken át építette az SCD nevű ingatlanfejlesztő cégcsoportot, amely azonban 2011 tavaszára komoly bajba került, ezért állami segítséget szeretett volna kapni.
Jászai azonban rosszul mérte fel a tárgyalópartnerét. Simicska híres volt arról, hogy nem kedvelte sem a modern technológiát, sem a bonyolult üzleti nyelvezetet. Simicskának annyira nem tetszett a Jászai-féle stílus, hogy ott is hagyta a megbeszélést.
Ott ült a Lajos, és mondta, hogy »loan-to-value a faszom«, majd felállt, és elment
– mondta a találkozó részleteit ismerő forrás.