Előbb az akadémia kutatóhálózatát ütötte szét a kormány, majd az egyetemi autonómiát, utána pedig a pénz is elfogyott. Látványos példáját mutatja mindennek az, ami a vetőmagellátásban történik.
Csődeljárás megállapítása került fel a martonvásári Bázismag Kft. legutóbbi taggyűlésének napirendjére – a cég 1991 óta a magyar vetőmagnemesítés és -forgalmazás egyik legfontosabb vállalata, még tavaly is nyereséges volt, úgyhogy a bennfenteseket is meglepte, hogy ekkora a baj. Végül a csődről még nem döntöttek, de abban maradtak, szeptember 15-ig határozatot kell hozni. Az e heti HVG járt utána, mi történt a vállalattal, amely a magyar termőterületek nagyjából felét látja el a búza vetőmagjával.
A kormány 2015-ben döntött egy martonvásári Agrárinnovációs Centrum létrehozásáról, majd emellé jött be egy új vetőmagüzem terve. Az előkészületek meg is történtek, csakhogy a kormány átalakította a tulajdonosi kört: a Bázismagban a Magyar Tudományos Akadémiának 35 százalék tulajdonrésze marad, az új Magyar Kutatási Hálózat kapott 10-et, a felsőoktatási modellváltással pedig a gödöllői Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) lett a mezőgazdaság tudományos központja.
Az egymással szembeállított tudós társaságok pedig mintha nem lennének a helyzet magaslatán most, hogy likviditási gondok merültek fel: az MKH azt közölte a HVG-vel, hogy nincs közvetlen ráhatása a döntéshozatalra, az MTA azt, hogy nem vesz részt direkt módon a szakmai irányításban, a MATE pedig folyamatban lévő ügyről nem akart nyilatkozni. A magyar intézmények tehát egymással is vitatkoznak – a termelők szerencséje az, hogy a kormány által sokat szidott multik eközben kiszolgálják az ő igényeiket.
Részletek az e heti HVG-ben.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.