Vállalkozás hvg.hu 2023. július. 05. 12:43

Most már lehetnének olcsóbbak az élelmiszerek, de a nagy termelők nem engednek a profitjukból

Tavaly a megugrott energiaárakat átnyomták az élelmiszer-termelők a vevőkre, idén viszont hiába olcsóbb a termelés, nem csökkentik az árakat érdemben.

Ugyan apokaliptikus összeomlást vizionáltak a mezőgazdasági termelők tavaly, a költségnövekedést pedig áthárították a fogyasztókra, valójában sokan nagy nyereséggel zárták 2022-t. Most pedig, amikor minden adott lenne az alacsonyabb árakhoz (például az energiaár a tavalyi ötödére-tizedére esett vissza), a fejlesztésekre hivatkozva nem adják olcsóbban az árut – írja az e heti HVG.

A Mészáros Lőrinchez tartozó cégek közül a Lajta-Hanság például 836 millióról 3 milliárdra, a Szombathelyi Tangazdaság 406 millióról 1,1 milliárdra, a Sárvári Mezőgazdasági Zrt. pedig 703 millióról 1,2 milliárd forintra növelte a profitját. A tojástermelő cége, az Aranykorona megtriplázta a nyereségét egy év alatt.

Csányi Sándor tejgyára szintén megháromszorozta a nyereségét, és összességében is elmondható, hogy a termelők jelentős része az áremelésekkel simán áthárította az energiaköltség növekedését a vásárlókra.

Idén pedig azzal magyarázzák az árak szinten tartását, hogy a hitelkamatok az egekben vannak, az EU-pénzek nem érkeznek, a dolgozók pedig több fizetést kérnek.

Részletek az e heti HVG-ben és a hvg360-on.

HVG

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.