Hogyan segített a saját nyelvünket is jobban megérteni a mesterséges intelligencia? Mi igaz abból, hogy a ChatGPT és kollégái hónapok alatt fejlődtek ki? És miért kell még most ugrania egy kreatív vállalkozónak, ha a legtöbbet akarja kihozni a nyelvi eszközökből? Üzleti podcastunk legfrissebb adásában Prószéky Gábor, a Nyelvtudományi Kutatóközpont főigazgatója magyarázta el közérthetően, hogyan működik a ChatGPT és magyar hasonmása, a Puli, és hogyan lehet ezeket az eszközöket helyesen és hatékonyan használni.
Újra itt a Mérlegen, a hvg.hu üzleti podcastja: ezen a héten Dzindzisz Sztefant nélkülözzük, Csatári Flóra Dóra azonban egy rendkívül izgalmas (és tudományos) interjút hozott Prószéky Gáborral, a Nyelvtudományi Kutatóközpont főigazgatójával és a MorphoLogic cég alapítójával, aki a Természetes Nyelvek Feldolgozásáról, avagy a ChatGPT tudományos alapját is adó technológiáról mesélt, illetve arról, hogyan tudjuk a gépi nyelveszközöket hasznosítani vállalkozóként és átlagemberként.
Hallgassa meg az alábbi lejátszón, vagy bárhol, ahol podcastjait fogyasztja! Iratkozzon fel a hvg.hu podcastokra Spotify-on, Apple Podcastson, Google Podcastson vagy SoundCloudon!
- 1:20: Mi az a Natural Language Processing?
- 6:24: Mit tud a deep learning, amit ezt megelőzően nem tudtak a nyelvi modellek?
- 13:23: A mesterséges intelligencia csak kiegészíti a valódit?
- 14:15: Miért jó nekünk, ha egy gép tud egy emberi nyelvet?
- 18:29: A ChatGPT tud magyarul? Ezt ki lehet jelenteni? Miért?
- 32:33: Miben tér el a mesterséges intelligencia tudományos és üzleti alkalmazása? Mi motiválja ezt?
- 40:25: Az üzleti világban – akár vállalkozóként, akár befektetőként – milyen ajtókat nyitnak jelenleg a nyelvi modellek?
- 43:38: Mi az a prompt engineering, ami alig fél éve született mint szakma?
- 48:02: Prószéky Gábor a Morphologic alapítója és 25 évig ügyvezetője volt – hogyan egyensúlyozik a kutatói és vállalkozói pálya között valaki?