A jegybanknak idén akkora vesztesége lesz, amiből kijönne Paks II. fele.
A Magyar Nemzeti Bank alapítványi pénzeit kezelő Optima Befektetési Alapkezelő Zrt. résztulajdonában lévő GTC Hungary görögországi, svájci és franciaországi luxusingatlanokat tervez vásárolni – írja a Bloomberg.
A GTC Hungary a lengyel központú GTC (Globe Trade Center) SA leányvállalata. Az Optima Zrt. – amely egy, a magyar jegybank egymilliárd dolláros alapítványi vagyonának kezelésére létrehozott szervezet – 2020-ban szállt be a cégbe, azóta legnagyobb résztulajdonosa. A vállalat főprofilja ez idáig a kelet-közép-európai irodapiac volt, Magyarországon, Szerbiában, Bulgáriában, Lengyelországban, Romániában és Horvátországban vannak irodaházaik.
A tranzakció magyar adófizetői szemszögből különösen izgalmas, ugyanis idén akkor vesztesége lesz a jegybanknak, amiből kijönne Paks II. fele. A GDP 2,5-3 százalékára tehető hiányt pedig az adófizetők fogják pótolni. Az MNB egyébként hosszú éveken keresztül nyereséges volt – alapvetően a forint szándékos leértékelése miatt –, abból a nyereségből jut most luxusingatlanokra, valamint Matolcsy György fiának, Matolcsy Ádámnak.
Akkora vesztesége lesz idén a jegybanknak, amiből kijönne a Paks II. fele
Az MNB 1961 milliárd forint és 2386 milliárd forint közé várja idei veszteségét, ami a GDP 2,5-3 százaléka. Ez megközelíti a központi költségvetés jövő évre tervezett teljes hiányát, illetve a paksi bővítés árának felével egyenértékű összeg. Az országgyűlés tavaly év végén módosította a jegybanktörvényt, de még a kedvezőbb szabályok mellett is 341-425 milliárd forint közötti összeggel kell majd feltőkésítenie az MNB-t.
A luxusingatlanok felé való elmozdulás meglepetésként érte az iparági szereplőket, a varsói tőzsdén jegyzett GTC részvényei estek is a hírre, hogy a cég előrehaladott tárgyalásokat folytat az Ultima Capital SA többségi részesedésének megszerzéséről. Az Ultima Capitalnak többek között a görögországi Korfún, a franciaországi Cannes-ban, és a luxussíközpontként ismert svájci Gstaadban vannak ingatlanjai.
Az ügylet értéke 1,5 milliárd dollár körül lehet, de még a részvényesek legalább 80 százalékának bele kell egyeznie a tranzakcióba.
400 milliárdos vesztesége volt tavaly a Nemzeti Banknak, a jegybankelnök fia és köre ugyanakkor továbbra is jól keres rajta
A jegybank kommunikációját végző cég 3 milliárdos árbevétele mind a Nemzeti Banktól érkezett.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.