Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézetet (OGYÉI) vezeti a hiánylistát.
Tavaly év vége óta vannak hiányosságok az európai gyógyszerellátásban. A hiányok globálisak, ezért az OGYÉI szerint számolnunk kell velük tavasszal is, de inkább van szó ellátási zavarról, mint gyógyszerhiányról – írja a Forbes.
A forgalmazók közlései alapján továbbra is nagyjából 1500 cikk szerepel az OGYÉI által vezetett hiánylistán, de az intézet azt mondja, fontos aspektusa a hiánykezelésnek, hogy ma már a hatóság hivatalból is kijelentheti egy készítményről, hogy hiánycikk. A lap szerint ugyanezt a forgalmazóknak ezt nem mindig áll érdekükben bejelenteni.
Az OGYÉI azt is kijelentette, hogy eddig nem volt olyan, hogy készítményeket ne tudtak volna helyettesíteni más alternatívával. Külföldi készítmény minden esetben rendelkezésre áll a betegek részére. Azt tanácsolják, hogy akinek gyógyszerre van szüksége, mivel rendszeresen szed készítményeket, időben keresse fel a háziorvost és írassa fel a receptet, ne hanyagolja a kiváltást az utolsó napokra az új doboz megkezdése előtt.
Az intézet szerint a gyógyszerhiány kérdése egyébként nem újkeletű, a hiányérzetünkhöz az is hozzájárulhat, hogy egyre szélesebb a választék: amíg kevesebb gyógyszerből lehetett választani, kevesebb volt a hiánygyógyszer is. „Sokszor ragaszkodunk (személyes és szakmai szinten is – orvos, gyógyszerész –) bizonyos jól bevált gyógyszerhez akkor is, ha már rendelkezésre áll korszerűbb készítmény, vagy éppen törzskönyvi törlésre került a régóta használt, ám elavult szer” – magyarázzák.