Vállalkozás hvg.hu 2023. március. 05. 19:35

Varázslat a tóban: özönlenek a turisták a Viktória-tó szokatlan látványosságához

Egy kis oázist varázsolt a Viktória-tóba egy volt idegenvezető, akinek elege lett a több tonnányi műanyagpalack látványából.

Nagy népszerűségre tett szert egy leleményes ugandai idegenvezető, akinek egyszerűen elege lett abból, hogy műanyag palackok ezreivel szemetelik tele a környék leggyönyörűbb látványosságát, a Viktória-tavat. James Kateeba annak is köszönheti sikerét, hogy egyszerre tudott felmutatni egy egyedi hulladék-újrahasznosítási projektet, illetve még vonzóbbá tenni a környéket a látogatók számára.

A "lebegő sziget" - amelyről vasárnap számolt be az AP News - első ránézésre egy mini oázis a tó közepén, burjánzó növényzettel, de tulajdonképpen "csak" egy fából készült uszály, amit több ezer műanyag palack tart a felszínen.

Hozott anyagból

James Kateeba korábban idegenvezetőként dolgozott, és 2017-ben - a tavat borító több tonnányi műanyag hulladék láttán - határozott úgy, hogy megpróbálja valamilyen értelmes célra hasznosítani a hulladékot. Ebből született az úszó étterem ötlete: kezdetben helyi halászokat fizetett meg, hogy gyűjtsenek műanyag palackokat, majd ő is meglepődött, amikor fél év alatt több mint 10 tonna szemét gyűlt össze. Ezeket halászhálókba kötözte, majd földet öntött rájuk, így kapott egy szilárd alapzatot, amin a bárka nyugszik, egyben termőtalajként szolgál a mára virágba borult trópusi kertnek, ami az éttermét öleli körül.

 

Így készült el a Lebegő sziget (Floating Island), ahol ma már akár száz vendég is kényelmesen elfér.

2018-ban Kenyában is hasonló kezdeményezés indult, a Flipflopi nevű csónakot teljes egészében újrahasznosított műanyagból építették, ami az óceánból sodródott a partra.

A nevével is az elhagyott strandpapucsokra utaló Flipflopi a Viktória-tóhoz is ellátogatott, hogy felhívja a figyelmet a régió legérzékenyebb édesvízű ökoszisztémáját veszélyeztető környezetszennyezésre.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.