A Vodafone balkáni leányvállalatának nevét viszik tovább.
100 napos határidőt adott magának a Vodafone vállalat folyamatainak megismerésére, és az integrációhoz szükséges lépések előkészítéséhez az új tulajdonos – derül ki abból az interjúból, amit Jászai Gellért, a 4iG vezére adott a Portfolóinak. "Az első három hónap programja az egyes területek működési logikájának megismerésén túl az üzleti, működési és költségszinergiák feltárása, valamint az együttműködési rendszerek kialakítása lesz a 4iG és a Vodafone stratégiai területei között". Jászai szerint azonban a teljes integráció akár 2-3 évig is eltarthat. A vállalat új neve akár One is lehet, de erre nem mondott teljesen egyértelmű választ a cég vezetője.
"Az alapelv az, hogy a működés szempontjából egy infokommunikációs vállalatcsoportként tekintünk magunkra, amelynek szerves részei a távközlés és az informatika, valamint a védelem és űripar digitalizációs és technológiai területei" – mondta Jászai, hozzátéve, hogy az üzleti divízióik összevonásában nem gondolkodnak. Az informatika kiemelt szerepe Jászai szerint megkérdőjelezhetetlen a csoporton belül. A 4iG vezére arról is beszélt, hogy a német Rheinmetallal közös informatikai és digitalizációs terveik vannak, ezek megvalósítása közös cégeiken keresztül már tavaly ősszel elkezdődött.
Arra a kérdésre, hogy az államnak lesz-e beleszólása a vállalat stratégiájára, működésére, Jászai azt mondta: az államnak kisebbségi jogai vannak, amely mellett "természetesen rendelkezik a szükséges garanciákkal is a befektetése védelme, valamint az érdekeinek szükséges mértékű képviseletére". Jászai arról is beszélt, hogy nem fél attól, hogy az állam jelenléte miatt ne tudnának a közbeszerzéseken indulni.
"A hitelállományunk gerincét, a fix kamatozású akvizíciós kötvények és hitelek adják, amelyek évente nagyságrendileg 45-50 milliárd költséget jelentenek majd a csoport számára, ugyanakkor a kalkulációk szerint éves szinten 170-200 milliárd forintnyi EBITDA eredményt érhetünk el. Így az EBITDA arányos adósságmutatónk a nemzetközi iparági benchmarkoknak megfelelően nem haladja meg a 4-4,5-öt" – mondta a vállalat által felvett hitellel kapcsolatos kérdésre.
Jászai elmondta, az a tervük, hogy az izraeli Spacecomban a jelenlegi 20 százalékos tulajdonrészüket a későbbiekben 51 százalékra növeljék. A magyar műholdprojekt megvalósításának ütemtervét szerinte a többségi tulajdonszerzés időpontja nem fogja befolyásolni, mert ezzel kapcsolatban más komoly alternatívákat is vizsgálnak. Szavaiból arra lehet következni, hogy a következő években a magyar piacon nem, de a Balkánon szeretnének terjeszkedni.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.