Vállalkozás hvg.hu 2022. december. 28. 09:10

Virslivel ügyeskedő webáruházak buktak meg a Nébih nagy ünnepi ellenőrzésén

Egyes webáruházak a virslik között szerepeltettek olyan termékeket, amelyek nem szabályos virslik voltak – állapította meg a Nébih a nagy téli élelmiszerlánc-ellenőrzési akciója során. Összesen 1800 ellenőrzést végeztek, kiszabtak több mint 12 millió forint bírságot, és kivontak a forgalomból bő félszáz tonna terméket.

Több mint 1800 ellenőrzés, 12,2 millió forint bírság és 51,6 tonna forgalomból kivont élelmiszer a fő mérlege az idei téli élelmiszerlánc-ellenőrzésnek – derült ki az Agrárminisztérium közleményéből.

A Nobilis Márton élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkár által elrendelt, december 5–18. között zajló téli szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés középpontjában a higiéniai szabályok betartása és az élelmiszerek eredetének nyomon követhetősége állt. Kiemelten vizsgálták a szezonálisan népszerű termékeket is: a fűszereket, a nyers/félkész tésztákat, a bio déligyümölcsöket, az alkoholos italokat és virslikett.

A szabálytalanságok miatt a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal ellenőrei 15 alkalommal figyelmeztették az érintetteket, 160 esetben pedig bírságot szabtak ki, és 14 élelmiszerelőállító és- forgalmazó létesítmény tevékenységét korlátozták.

A leggyakrabban higiéniai hiányosságokat tártak fel, összesen 116 alkalommal, ami az összes eset 6,4 százaléka, és főleg vendéglátóegységekben fordult elő (62 esetben).

Az ellenőrök összesen 6531 hazai és külföldi élelmiszertételt is ellenőriztek, közülük 310-et (az összes 4,8 százalékát) kellett kivonni a forgalomból, elsősorban a nyomon követés hiánya miatt (197 tétel, az összes 3 százaléka). Idézték Nobilis Mártont, aki szerint a tavalyinál arányaiban többször kellett lejárt termékek miatt intézkedni, de kevesebb volt a jelölési hibás tétel.

Kiemelten vizsgáltak több, az újévhez kötődő terméket is, így 18 darab pezsgő, gyöngyözőbor, forraltbor-alapanyag, keserűlikőr és pálinka került laboratóriumi vizsgálat és érzékszervi bírálat alá, és mindegyiket megfelelőnek találták. A szezonálisan működő vendéglátóhelyeken, karácsonyi vásárokban elvégzett 62, a vizezések kimutatására szolgáló gyorsteszt alapján sem tapasztaltak problémát a szakemberek.

A virsli termékeket laboratóriumban, továbbá azok forgalmazási körülményeit logisztikai raktárakban, üzletekben és webáruházakban is ellenőrizte a Nébih. Nobilis Márton szerint ennek során a raktárakban, hűtőkamrákban ugyan előfordult olykor zsúfoltság, rendezetlenség, de jelentős problémát nem tapasztaltak.

Két webáruház üzemeltetőjével szemben azonban eljárást kellett indítani, mert félrevezető módon a virslik között szerepeltették azokat a termékeket is, amelyek nem felelnek meg a Magyar Élelmiszerkönyv virslire vonatkozó feltételeinek.

A Nébih összefoglalójából kiderült még, hogy

  • az 50 ellenőrzött élőhal-forgalmazó helyen egyetlen lejárt tételt találtak,
  • a friss húsok esetében 166 kilogrammot kellett kivonni, mert nem volt nyomon követhető a származási helye,
  • az ellenőrzött 85 édesipari termék közül hat lejártat találtak,
  • a 488 ellenőrzött vendéglátóhely között 62-nél, a karácsonyi vásárokra kitelepült 72 ellenőrzött hely esetében 5-nél találtak higiéniai hiányosságot,
  • a 257 ellenőrzött iskolai büfé közül 7-nél voltak higiéniai problémák.
Itthon Martini Noémi 2024. december. 28. 10:00

„Nincs még egy ország, ahol különbséget tesznek menekült és menekült között” – hogyan élnek az állami támogatástól elesett kárpátaljai menekültek?

Augusztus vége óta nem jár állami lakhatási támogatás több ezer kárpátaljai menekültnek. Vannak, akik alkalmi munkából ki tudják termelni a lakbért, másoknak a Máltai Szeretetszolgálat továbbra is finanszírozza a lakhatást, de rengetegen tűnnek el nyomtalanul a rendszerből, és olyanokról is hallani, akik arra kényszerültek, hogy visszatérjenek Kárpátaljára. Az utóbbi négy hónapban több érintett családdal és szállásadóval maradtunk kapcsolatban, hogy megtudjuk, hogyan élnek túl. Három helyszín, három különböző sors.