A testület nem biztos abban, hogy a támogatás összhangban van-e az állami támogatásokra vonatkozó uniós szabályokkal.
Részletes vizsgálat során értékeli az Európai Bizottság, hogy egy Észak-Magyarországon létesítendő új gépjárműalkatrész-gyár építéséhez Magyarország által nyújtani tervezett állami támogatás összhangban van-e az állami támogatásokra vonatkozó uniós szabályokkal. Az intézkedés kedvezményezettje a Rubin NewCo Kft. lenne.
Közleménye szerint a testületet tavaly értesítette arról Magyarország, hogy 43,76 millió euró összegű állami támogatást kíván nyújtani a cég részére a beruházáshoz, amely a csoporthoz tartozó két másik európai gyártási helyszín kapacitását veszi majd át. Az üzem várhatóan nagyjából 1500 munkahelyet teremt Észak-Magyarországon, amely az uniós állami támogatási szabályok értelmében regionális támogatásra jogosult, kedvezőtlenebb helyzetű régió.
Az állam 43,01 millió eurós közvetlen támogatást 0,75 millió eurós adókedvezményt tervez nyújtani a Rubin NewCo Kft.-nek, ami az elszámolható beruházási költségek 31,76 százalékát teszi ki, ez pedig nem éri el az ilyen projektekre engedélyezett maximális támogatási összeget (31,88%).
Az előzetes értékelés alapján az EB ebben a szakaszban azt állapította meg, hogy a projekt elősegíti a gazdasági fejlődést és a foglalkoztatást az EU egy kedvezőtlenebb helyzetű régiójában. Mindazonáltal kétségei vannak azzal kapcsolatban, hogy az intézkedés összhangban van-e az állami támogatásokra vonatkozó uniós szabályokkal, különösen a regionális állami támogatásokról szóló iránymutatással. A részletes vizsgálatot annak értékelésére indítják, hogy
- a támogatás arányos-e, vagyis nem lépi-e túl azt a mértéket, ami a beruházás hátrányos helyzetű régióba vonzásához szükséges;
- az intézkedésnek van-e „ösztönző hatása”. Az EB azt fogja vizsgálni, hogy az új gyár magyarországi létesítésére vonatkozó döntés kiváltó oka közvetlenül a magyar állami támogatás volt-e, vagy azt állami támogatás nélkül is ebben a régióban valósították volna meg. A magyar hatóságok azt állítják, hogy a támogatás nélkül a beruházásra az EU-n kívül, Törökországban került volna sor; és hogy
- a támogatásnak nincs indokolatlan negatív hatása az EU-n belüli versenyre és kereskedelemre.
Az EB azt írta: a részletes vizsgálat megindítása lehetőséget biztosít Magyarország és az érdekelt felek számára, hogy észrevételeket tegyenek, a vizsgálat kimenetelét azonban semmilyen módon nem befolyásolja.
Az új, a felsőzsolcai ipari parkban felhúzott üzemben a Rubin NewCo féltengely és kardántengely gyártására készül – írta tavaly november végén a Vg.hu. A nemzetgazdasági szempontból kiemeltnek minősített beruházás akkor az előzetes környezetvédelmi vizsgálat eredményére várt. A cikk szerint az első csarnokban a tervek szerint már idén tervezték megindítani a munkát, a másodikban 2023-ban, a harmadikba pedig 2025-ben indulna be a gyártás.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.