Vállalkozás hvg.hu 2022. október. 01. 13:15

Így akadályozná meg a DK-s árnyékkormány a Vodafone állami felvásárlását

Az ellenzéki párt árnyékminisztere szerint van jobb helye a sok állami százmilliárdnak ennél, és meg is tette az első lépést, hogy keresztülhúzza az állnak a 4iG-vel közös tranzakcióját.

Mindent megtesz a Demokratikus Koalíció (DK), hogy megakadályozza a Vodafone állami felvásárlását – jelentette be szombaton az ellenzéki párt árnyékkormányának gazdasági árnyékminisztere. Dávid Ferenc szerint azért, mert a 49-51 százalékos tulajdonrészért az állam és a 4iG által közösen szánt 715 milliárd forint állami forrásának szerinte sokkal jobb helye lenne például

  • az álláskeresési járadék folyósításának meghosszabbításánál
  • a pedagógusok béremelésénél
  • a közfoglalkoztatottak támogatásánál
  • új óvodák és bölcsődék építésénél
  • a diákhitelek egy részét is el lehete engedni belőle
  • 250 ezer forint egyszeri rezsi támogatást lehetne adni kétmillió rászoruló családnak
  • és a nyugdíjasok, nyugdíjszerű ellátásban részesülők egyhavi plusz ellátást kaphatnának

Ennek érdekében Varju László, a DK energia- és rezsiügyi árnyékminisztere a Gazdasági Versenyhivatalhoz fordult a lehetséges versenykorlátozó hatás miatt, a párt jelezte az Európai Bizottságnak is a vélelmezett tiltott állami támogatás aggályát, és a Vodafone felsővezetésének is címeztek egy levelet a tranzakció káros következményeiről.

A hvg.hu nemrég írt arról egyébként, hogy a Vodafone vesztesége hatmilliárd forinttal nőtt, ám ez aligha tántorítja el az államot és a 4iG-t, mivel a tranzakcióval a kormányzat évtizedes álma valósul meg. Arról pedig itt írtunk, hogy a Vodafone megszerzése egy jól ismert taktika része az Orbán-kormány részéről, ahol sokféle eszközt bevetnek az állami, de legalábbis kormányközeli tulajdon erősítésére:

A visszautasíthatatlan ajánlattól a különadókig - így államosít Orbán, a Vodafone a legutóbbi zsákmány

A Vodafone megszerzése egy jól ismert taktika része az Orbán-kormány részéről, ahol sokféle eszközt bevetnek az állami, de legalábbis kormányközeli tulajdon erősítésére. Van, amikor az állam üzleti szereplőként jelenik meg, ha magyar kézbe szeretne adni egy üzletágat, máskor inkább a törvényekkel teremt olyan helyzetet, hogy nagyon ne lehessen más végeredmény, mint amit szeretne.