A Mészáros Lőrinctől megvásárolt nem túl jó bőrben lévő erőmű hatékonysága évről évre csökken.
Az elmúlt öt nap során 13, váratlan leállással kapcsolatos bejegyzés jelent meg egy az erőmű fennakadásait naplózó hazai oldalon – írja a Népszava. A magyar állam Mészáros Lőrinctől vásárolta vissza az erőművet, majd még ráköltött több tízmilliárd forintot is, ám mindezek ellenére a létesítmény több mint félévszázados lignitblokkjai távolról sem működnek hibátlanul. Olyannyira nem, hogy az erőmű kihasználtsága évről évre csökken, 2016-ban még 70 százalék fölött volt, míg tavaly már csak 42,6 százalékon dolgozott.
Az erőmű működése pontosan nyomon követhető a Mavir honlapjának szén-lignit alapú áramtermelést naplózó adatbázisa alapján. Eszerint a Mátrai Erőmű július 7-10 között 79, 22-24 között 30, hétfőn pedig 12 órán át nem termelt egyetlen kilowattóra áramot sem, miközben a teljesítménye átlagosan olyan 400 megawatt környékén szokott mozogni.
A kimaradások talán nem függetlenek attól, hogy az energetikai vészhelyzetre hivatkozva a kormány nyár óta fokozni igyekszik a Mátrai Erőmű áramtermelését, ezt ráadásul annyira fontosnak tartották, hogy külön miniszteri biztost is kineveztek a termelés ellenőrzésére.
A dolog azért tűnik ellentmondásosnak, mert miközben a kormány és Gulyás Gergely miniszter is arról nyilatkoztak, hogy 2029-ig kitolják a telephelyen zajló áramtermelést, addig Palkovics László technológiai és ipari miniszter sokáig szilárdan kitartott azon elképzelése mellett, hogy az erőművet 2025-re be kell zárni a létesítmény környezetkárosító hatása miatt. Bár ezen nézete lehet, hogy megváltozott, mivel pár napja egy kormányhatározat éppen őt bízta meg azzal, hogy vizsgálja ki a termelés 2029-ig tartó meghosszabbításának lehetőségeit.