Ugyan a magyarországi könyvkiadók a működésüket egyelőre biztosítottnak érzik, a kata szigorítása azonban nagy érvágás volt a szakágnak, de a papír drágulása, valamint az egyre növekvő infláció is komoly bajokat okozhatnak az elkövetkezendő hónapokban.
Korábban Magyarországon nagyjából 30 minőségi könyvkiadó vállalkozás működött, mára ebből 10-15 maradt és ezeknek a nagy része is szépen lassan ellehetetlenül – nyilatkozta a Népszavának Mészáros Sándor, a Kalligram Kiadó igazgatója. Mészáros szerint a kata szigorítása és az elszabaduló infláció együttesen lehetetlenné tették az előre tervezést, nem beszélve az orosz-ukrán háború gazdaságot érintő hatásairól. A Kalligram ettől függetlenül ki tudja fizetni a szerzőit, illetve a munkatársait, még ha ezek az összegek nem is túlzottan magasak.
Aki irodalmi szerkesztő akar lenni, az nyilván nem arra tette föl az életét, hogy ebből meggazdagszik, beleértve magamat is
– mondta Mészáros.
Hasonlóan nyilatkozott a Libri Kiadó Csoport ügyvezetője, Sárközi Bence is a lapnak, mint elmondta, a Libri is ki tudja fizetni a dolgozóit, illetve a szerzőit, a kiadó szerkesztői és tördelői a cég alkalmazásában állnak, így nem érinti őket a katahelyzet. Idén minden tervezett címet meg tudnak jelentetni és a megnövekedett költségek ellenére sem nyomnak kevesebb példányt, mint 2021-ben tették – közölte az ügyvezető.
Maradt még kérdése a kata átalakításáról? Most megválaszoljuk
Gyors válaszunk: igen, lehetséges nyugtát adni számla helyett. Kicsit bővebb válaszunk viszont az, hogy bár lehet nyugtát adni, de nem mindenkinek és nem mindig. Nyugtát számla helyett csak akkor lehet adni, ha magánszemélynek adunk el terméket vagy nyújtunk szolgáltatást.
Ürögdi András, a gyerekkönyveket kiadó Pagony ügyvezetője azonban borúsabban látja a helyzetet. Szerinte sok munkatársuknak nehezítette meg az életét a kata átalakítása, ám az igazi problémát a papír drágulása fogja okozni, ami már most meglátszik az előállítási költségeken. Idén egy könyv kiadása a tavalyi árakhoz képest másfélszer annyiba kerül, viszont az árakat meg nem lehet a kereslet radikális csökkenése nélkül 50 százalékkal megemelni, így nem lehet mást tenni, mint nem kiadni egyes címeket, illetve a kiadottak esetében csökkenteni a példányszámot.
A fentiekhez képest lényegesen lesújtóbb képet festett a helyzetről a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése elnöke, Gál Katalin. Mint elmondta, a szakmában szinte mindenki katás, így a kiadóknak eléggé nehéz lesz szerkesztőt, tördelőt, korrektort és fordítót alkalmazni. A hirtelen jött átalakításra szerinte azzal reagáltak a kiadók, hogy még szeptember 1 előtt bekérték a számlákat a folyamatban lévő munkákra. Nem segít a helyzeten a megemelkedett rezsi sem. „A Covid kismiska volt ahhoz képest, ami most vár ránk” – mondta.