A kamara elnöke szerint egy vásárlás nálunk családi programmá alakul át, ami nem feltétlenül szerencsés.
Javaslatokat tett a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara a kormánynak, hogy hogyan lehetne segíteni a vállalkozásokat az elszálló energiaárakkal vívott harcukban – mondta az ATV-nek Parragh László, a szervezet elnöke.
Parragh szerint a legnagyobb bajban a legkisebbek vannak, mert az ő tervezőképességük, tőkeerejük nem elegendő arra, hogy hosszú távon túléljenek. Az ő számuk 800 ezerre tehető.
A javaslatok között szerepel az elnök szerint, hogy az erőfölénnyel való visszaélést próbálja a kormány korlátozni – vagyis ha valaki gázt akar vásárolni, akkor közlik vele, hogy nincs, nem adnak ajánlatot, vagy ha adnak, akkor olyan feltételekkel, amit nem lehet teljesíteni. Azt is javasolják, hogy ne lehessen leszerelni egy mérőórát, ha időlegesen megszűnik egy szolgáltatás.
Parragh azt mondta a csatornának, hogy az erőforrásokat a vállalkozások megsegítésére kell fordítani, a termelő tevékenységet, a feldolgozóipart kell megmenteni, mert szerinte az a hazai termelés bázisa.
Ismét előkerült a vasárnapi boltzár ötlete. Szerinte azoknak van igaza, akik azt hangoztatják, ez egy jó lehetőség lenne a spórolásra. Néha egy vásárlás nálunk családi programmá alakul át, ami nem feltétlenül szerencsés – mondta.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.