Súlyos komlóhiány lépett fel az orosz piacon, aminek hatására helyi alternatíva után kell nézniük az orosz sörfőzőknek, ám ennek minősége egyelőre kérdéses.
Az ukrajnai háború miatt kiszabott szankciók következtében egyre több sörgyártónak támadnak ellátási gondjai Oroszországban – írja a Reuters. A szankciók miatt ugyanis lényegesen nehezebbé vált számukra hozzáférni az amerikai és az európai komlóhoz, ami a legtöbb sörfajta tekintetében nélkülözhetetlen alapanyagnak tekinthető. Ugyan a komlót magát nem érintik a szankciók, ugyanakkor az áruszállítás és a kifizetés formáit már nagyon is, így célszerűbb az orosz főzdéknek helyi alternatívák után nézniük. Ilyen lehet például a csuvasföldi komló. Az Oroszországi Föderációnak Moszkvától mintegy 600 kilométerre keletre található tagköztársaságában is termelik ezt a növényt és bár a Hmeljoff sörgyár vezetője Szergej Baranov arról beszélt a Reutersnek, hogy az elmúlt 15 évben német komlóval főztek, ám elviekben a csuvasföldi változat minőségében sincs kivetni való.
Egy másik sörgyártó, Vjacseszlav Vetelev viszont arról panaszkodott, hogy Oroszország nem termel elegendő féle komlót ahhoz, hogy kifinomultabb söröket állíthasson elő. „Csuvas komlóval nem főzhetünk olyan söröket, amikhez a fogyasztóink hozzászoktak” – mondta Vetelev.
A kisebb főzdék problémái láthatóan nem érintik a Tver melletti Afanaszi sörgyárat, annak igazgatója, Vagyim Gyesevkin inkább a lehetőséget látja a helyzetben. Ugyan nem tagadja, hogy nehézségekkel is szembe kell nézniük, ugyanakkor a konkurencia távozásával (itt a nyugati nagy sörgyártók kivonulására gondol, így tett például a Heineken és a Carlsberg is) lehetőség nyílik a terjeszkedésre is.
Az orosz–ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találja:
6000 négyzetkilométert foglaltak vissza az ukránok - a háború keddi hírei
Az amerikai külügyminiszter arról beszélt, hogy az ukránok sikere „az általunk nyújtott támogatás eredménye".
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.