A szervezetek közleményükben azt írják: az új katatörvény ismét felesleges adminisztrációt generál az egyén és az állam oldalán is, és attól kell tartani, hogy újra növekedni fog az adóelkerülés.
Az új katatörvény miatt 150 ezer kreatívipari vállalkozó marad szeptember 1-től az iparági sajátosságoknak megfelelő adózási forma nélkül – fogalmaz a Music Hungary Szövetség (MHSZ) és a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) az MTI-hez kedden eljuttatott közös közleményében.
Az MHSZ és a BKIK egyeztetést tartott az új kata- (kisadózó vállalkozások tételes adója) törvényről, amelyet a kormány hétfőn nyújtott be az Országgyűlésnek, és kedden már el is fogadták. Az egyeztetést a magyarországi zeneipart és a hozzá kapcsolódó és támogató tevekénységeket végző művészeket és vállalkozásokat tömörítő Music Hungary Szövetség kezdeményezte, miután megismerte a BKIK részletes szakmai javaslatát, és saját kidolgozott javaslatát is eljuttatta az érdekeltekhez. Az egyeztetésen egyetértettek abban, hogy a kreatív iparnak szüksége van arra, hogy különálló adózási formában, a kreatív iparágak munkavégzési sajátosságaira alapuló egyszerű adózási lehetőség álljon rendelkezésre, amely adminisztratív terhektől és költségektől mentes.
Cikkdossziénk a katatörvényről
A kata változásáról és annak következményeiről szóló további cikkeinket itt olvashatja.
A szervezetek közleményükben rámutatnak: a meglévő adózási formák nem felelnek meg az alkotóknak és a kreatív iparban dolgozóknak, hiszen ők projektalapon végzik a munkájukat, amely nem felel meg sem a munkaviszonyban, sem a vállalati keretben végezhető tevékenységeknek. Egy-egy megbízás (filmprodukció, turné, előadás, publikáció) időtartama hetekben, hónapokban mérhető, így munkaviszony nem létesül, az elérhető jövedelem azonban alacsonyabb annál, amire cégstruktúrát lenne érdemes felépíteni – írták.
A közleményben megállapítják, hogy az új katatörvény ismét visszaburjánzó, felesleges adminisztrációt generál úgy az egyén, mint az állam oldalán, és attól kell tartani, hogy újra növekedni fog az adóelkerülés.
A felek hangsúlyozták: olyan megoldásban érdekeltek, amely a magyar kreatív ipar teljességének megoldást jelent, ezért megkezdték az egyeztetéseket társterületek reprezentatív szervezeteivel és képviselőivel, hiszen ez a probléma érinti a magyarországi filmipart, az irodalmi életet, a képzőművészeket, iparművészeket, a divat és design világában dolgozókat is, valamint akadémiai és tudományos dolgozókat. Így összességében legalább 150 ezer továbbra is legális, de a megemelkedett terheket kigazdálkodni képes adózó maradhatna egy számukra is élhető, legális adózási és társadalombiztosítotti keretrendszeren belül – olvasható az MHSZ és a BKIK közleményében.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.