Vállalkozás Szlavkovits Rita 2022. június. 28. 12:30

Kaposváron is magánkórház startol, segítenék az állami ellátást is

A tulajdonosok szerint a közellátó kórháznak is extrabevételt jelenthet a magánkórház működése, mivel szolgáltatásokat vásárolnak tőlük. Végső soron a várólisták is rövidülhetnek.

A Tritonlife a kaposvári magánkórház elindításával már a hatodik fekvőbeteg ellátó működtetését kezdte meg, és ezzel párhuzamosan bejelentették a régió legnagyobb járóbeteg szakorvosi szolgáltatója, a Kapos Medical akvizícióját is. A tulajdonosok a Kaposi Mór Megyei Oktató Kórháztól szolgáltatásokat vásárolnának, így a pluszbevétellel az állami kórház is jól jár, és a várólisták is csökkenhetnek.

A fővárosban és környékén már 11 műtőjük működik, és a vidéki nagyvárosokban is terjeszkednek, Debrecenben, Szegeden, és Egerben is vannak már intézményeik, de országos lefedettségre törekednek. Nemrég írtunk arról, hogy a Tritonlife Szegeden is magánkórházat működtet tavaly november óta, május elején a Tritonlife Partiscum Kft.-ben szerzett tulajdonrészt a Szegedi Tudományegyetem cége. Az alapítványi egyetem és a magánkórház közös cégének megalapítását azzal magyarázták, hogy itt nem az amúgy is szűkös egyetemi kapacitásokat adják át a magánszolgáltatónak, hanem a közös cég révén, tervezetten, közösen indítanak szolgáltatásokat, pluszjövedelmet biztosítva a dolgozóknak. Ezt később a SZTE kancellárja azzal egészítette ki a hvg.hu kérdésére válaszolva, hogy például az egyetem bérel műtőt a magánszolgáltatótól, ez esetben a beteg ellátását a NEAK finanszírozza. Mind a kaposvári, mind a szegedi változatban azt vetíti előre a magáncég, hogy a konstrukcióval csökkenhetnek a várólisták.

A NEAK jelenleg elérhető várólista nyilvántartása szerint a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központjában például az ortopédiai kisműtétekre az elmúlt félévben két hónapos volt a várakozási idő, ortopédiai nagyműtétre pedig négy hónapot is várni kell. A Kaposi Mór Megyei Oktató kórházban a kisműtétekről nincs adat, ortopédiai nagyműtétre pedig mindösszesen 4 napot kell várni. Mandulaműtétre Szegeden 30, Kaposváron 50 napos a várakozási idő. Egyébként a kaposvári magánellátók megnyitását bejelentő közleményben a kaposvári kórház ortopédiai osztályának főorvosa, Szabó István is kifejtette a véleményét, az elismert szakembert a Tritonlife az ortopéd teamjük vezetőjeként mutatják be.

Szabó István, a Kaposi Mór Megyei Oktató Kórház nemzetközi hírű ortopédsebésze szerint, ezt követően már Kaposváron tudja az engedélyezett magántevékenységét folytatni, így több ideje marad a betegeire és az oktatásra, de más szakembereket is helyben tudnak tartani. A járóbeteg ellátás akvizíciójával a Tritonlife nem egyedüli tulajdonos lett, abban tulajdonrészesek orvosok is, köztük Szabó István is.

A Fidesztől soha nem volt távol a magánegészségügy, bár a baloldali kormányok időszakában több esetben nyilvánították a privatizációt nem kívánatosnak. Mikola Istvánt, korábbi egészségügyi miniszterüket is bírálták, amikor az a 2008-ban még magánkézen levő kiskunhalasi kórházban elismerte, hogy az egészségügyben van helye a magántőkének. Orbán Viktor, az Origó akkori cikke szerint az esetet úgy tette helyre, hogy a magánbefektetőknek csak szigorú szakmai alapon van helye az egészségügyben, és akkor is csak a közösségi tulajdon többségben maradása esetén. Azóta eltelt 15 év, a magánellátók egyre szaporodnak, a Szinapszis Piackutató májusban ismertetett felmérése szerint a 100 legnagyobb egészségügyi szolgáltató árbevétele 2020-ban 100 milliárd forinttal haladta meg a korábbi évekét, amit a járvány miatt feltorlódott ellátatlan esetek csak tovább tolnak felfelé.

A legnagyobb problémát a szakemberek hiánya jelenti, ahogy Rékassy Balázs egészségügyi közgazdász fogalmazott az ATV műsorában, nincs két egészségügyi rendszere, a szakemberek száma már mindenütt korlátos, így már a magán egészségügyi ellátásra is sok esetben várni kell. Az állami és a magánszolgáltatók versenyeznek az orvosokért, míg az állam az orvosi béremelés harmadik ütemére készül.

A 2023-as költségvetésben 2669 milliárd forint szerepel az egészségügyi soron, ami 100 milliárd forinttal több az ideinél. Az orvosok 2020-ban bejelentett háromlépcsős béremelésének harmadik, 2023-ban esedékes következő ütemét már differenciáltan tervezi a belügyminiszter, legalábbis egy munkaértekezletről ez szivárgott ki a közelmúltban. A Magyar Orvosi Kamara tiltakozik a differenciált béremelés ellen, mivel két évvel ezelőtt egy egységes, minden orvosra kiterjedő bérrendezésben állapodtak meg. Nem csoda, ha egymás elől csábítgatják el a „keresett” orvosokat. A Tritonlife a Kaposváron elinduló magánkórházáról szóló közleményében arra is kitért, hogy az egész országra kiterjesztenék a „minőségcentrikus kiválósági központjaik működését, ahol lehet, és erre nyitottság van, ott az állami ellátást is segítve, azzal összhangban”.

Képünk illusztráció