A döntést mindkét irányból éles bírálatok érték.
Hála a Világkereskedelmi Szervezet vezetőjének, a szabadalmak tulajdonosai lemondanak követeléseik egy részéről. Így a szegény országok olcsóbban állíthatják elő és exportálhatják az oltóanyagokat.
A vakcinaegyezmény nagy győzelem a WTO első afrikai vezérigazgatójának, aki már régóta küzdött azért, hogy a szegény országok hozzájuthassanak a Covid elleni védőoltások gyártási jogához – írja a Wall Street Journal. Ngozi Okonjo-Iweala harcolta ki a kompromisszumos döntést, amelyet a kereskedelmi miniszterek meghoztak a Kereskedelmi Világszervezet ülésén Genfben. A nigériai vezérigazgató korábban a Gavi nevű globális gyógyszergyártó cég főnöke volt. “Amikor elkezdtem a munkámat a WTO élén, akkor senki sem várt túlságosan sokat a szervezettől. Most azonban bebizonyítottuk, hogy tudunk eredményt elérni, méghozzá multilaterális eredményt” – jelentette ki genfi sajtóértekezletén.
A kompromisszumos döntés várhatóan nem gyakorol nagy hatást a globális piacon, mert ott többlet mutatkozik a koronavírus elleni oltóanyagokból. Ennek ellenére a WTO döntése fontos, mert a jövőben lehetővé teszi, hogy olyan országok, mint például Dél-Afrika vagy India exportálják a vakcinát a kontinens szegény országaiba.
Bírálják a kompromisszumos döntést
A WTO döntését máris mindkét oldalról kritika éri. A Knowledge Ecology International csoport, amely már régóta lobbizik azért, hogy tegyék olcsóbbá sőt ingyenessé a gyógyszer szabadalmakat, elégedetlen az eredménnyel. “Globális egészségügyi vészhelyzetben ennél kevésbé hatékony döntést nem is hozhattak volna” – nyilatkozta James Love igazgató.
A Biden-adminisztráció támogatta azt a javaslatot, hogy függesszék fel a szabadalmi jogokat a Covid-oltóanyagok esetében. A gyógyszergyártó cégek lobbiszervezete, a TRIPS másképp látja a szabadalmi jogok ügyét. Az USA kereskedelmi kamarája nemkülönben. “Rekordidő alatt jöttek létre a koronavírus elleni oltóanyagok – hála a szabadalmi jogok rendszerének. Ma a világpiac telített a vakcinákkal. Félő, hogy a WTO döntése megnyitja a lehetőségét annak, hogy a szabadalmi jogokat korlátozzák” – mondta Myron Brilliant, az Amerikai Kereskedelmi Kamara külügyi vezetője.
A washingtoni kormányzat nevében a kereskedelmi főképviselő dicsérte meg a WTO döntését. “Ez az egyezmény azt mutatja, hogy tudunk együtt dolgozni más államokkal annak érdekében, hogy az emberek szükségleteit kielégítsük” – jelentette ki Katherine Tai, aki megerősítette, hogy “a Biden-adminisztráció a jövőben is aktívan együttműködik a WTO-val”. Ez szöges ellentéte Trump politikájának, amely kizárólag az USA érdekeire koncentrált.
Piyush Goyal, India kereskedelmi minisztere azt hangsúlyozta, hogy “ a WTO ülésén a miniszterek mind tisztában voltak azzal, hogy üzenetet kell küldeni a világnak: a nemzetközi együttműködés rendszere nem szűnt meg”.