Vállalkozás hvg.hu 2022. május. 20. 08:08

Nyerő év után bukott nagyot a marakodó Matolcsy-unokatestvérek sörfőzdéje

Jókorát esett tavaly a Pécsi Sörfőzde forgalma.

A Pécsi Sörfőzde 2,5 milliárd forintos tavalyi forgalma több mint 15 százalékkal maradt el a 2020-astól, írta meg az Mfor.hu a társaság 2021-es beszámolójának kiegészítő melléklete alapján. A sörfőzde Matolcsy György jegybankelnök két unokatestvére, Szemerey Tamás Béla és Szemerey Zoltán András tulajdonában van.

Az Mfor szerint a számokból arra lehet következtetni, hogy a visszaesés kizárólag az előző évinél szegényesebb belföldi értékesítésnek tudható be, mert a külföldről származó bevétel több mint megduplázódott. Viszont a zömében az Európai Unió többi országában landolt sörexport nem tudta kompenzálni a belföldi forgalom zuhanását, mivel annak részaránya még az 1 százalékot sem éri el. A Pécsi Sörfőzde nyeresége is veszteségbe fordult egy év alatt: 2020-ban még közel 42 millió forintos profittal zártak, tavaly már csaknem 208 milliós veszteség jött össze nekik.

Az Mfor szerint a kiegészítő mellékletéből az is kiderül, nem elég, hogy a cég tulajdonosai perben és haragban állnak egymással, a társaságnak sem cégvezetője, sem vezérigazgatója nem volt a 2021-es üzleti évben. A konfliktus röviden: a Szemerey Tamás Béla közvetett tulajdonában lévő BanKonzult Kft. még tavaly törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményezett amiatt, hogy a báty, Szemerey Zoltán András többségi tulajdonában lévő MAVA Befektetési Kft. törvényellenesen került 50 százalék fölé a Pécsi Sörfőzde Zrt.-ben.

Összevesztek a Pécsi Sörfőzdén a Matolcsy-unokatestvérek

Tesótusa Pécsen: Szemerey Tamás Béla cége törvényességi felügyeleti eljárást indított, mert bátyja, Szemerey Zoltán András cége törvényellenesen növelte ötven százalék fölé a részesedését a Pécsi Sörfőzdében.

Erről az Mfor azt is megjegyzi: viszonylag frissnek tekinthető fejlemény, hogy a nyilvánosan elérhető cégbírósági adatok szerint a Pécsi Törvényszék ugyan bejegyezte a MAVA többségi tulajdonát, ám még ugyanaznap az annak felülvizsgálata céljából indított pert is.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.