Már most kezdenek megjelenni a háború pénzügyi hatásai a Richternél, és ez csak egyre rosszabb lesz. Az oroszországi gyógyszerforgalom megugrott, annyian halmoznak fel készleteket, Ukrajnába már lehetetlen szállítani.
A Richter Gedeon Nyrt. idén az első negyedévben 37,9 milliárd forint adózott nyereséget ért el, ami 40,6 százalékkal nagyobb az előző év azonos időszakában elértnél - közölte a gyógyszeripari vállalat a Budapesti Értéktőzsde honlapján.
A társaság árbevétele 168 milliárd forint volt, 19,3 százalékkal haladta meg az előző évit a nemzetközi pénzügyi jelentési szabvány (IFRS) alapján készült, konszolidált gyorsjelentés szerint.
A Richter számára különösen fontos az orosz piac. A háború első napjaiban az oroszországi üzletmenet „ideiglenes késedelmet szenvedett, de azóta a szállítmányok ütemezése a háborút megelőző átlagos szintre állt vissza” - írták. Az árukat közúton, Szlovákián, Lengyelországon, Belaruszon és Lettországon keresztül juttatják el Oroszországba. Az oroszok nagyon sok gyógyszerből igyekeztek készleteket felhalmozni otthon, a márciusi lakossági felvásárlások és az árfolyammozgás együtt azt okozták, hogy a rubelben számított gyógyszertári forgalom 33 százalékkal nőtt. Fokozott biztonsági intézkedésként az oroszországi nagykereskedőket ezentúl kizárólag a helyi raktárból szolgálják ki.
Ukrajnába viszont lehetetlen rendszeres szállítmányokat időben továbbítani, az ottani kereskedelmi tevékenységet csak akkor folytathatja a Richter, amikor „azt a körülmények lehetővé teszik”.
A háború az ellátási lánc globális zavarait is súlyosbítja. „A szállítási késedelmek, valamint főként a vegyianyag- és energiaárak, továbbá a bérköltségek növekedése miatt megemelkedő gyártási költségek kezdik éreztetni hatásukat a fedezeti szintjeinken” – áll a Richter jelentésében. A cégnél úgy számolnak, hogy negatív pénzügyi következmények a későbbiekben várhatóan fokozódnak majd.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.