A hvg.hu és a Transparency International Magyarország érveit első és másodfokon is elfogadta bíróság, nem titkolhatja tovább az agrártárca a pályázati információkat.
Tavaly év elején derült ki, hogy Rogán Antal új apósának érdekeltsége több mint 2 milliárd forintnyi támogatáshoz jutott egy uniós finanszírozású programnak köszönhetően. Mivel sem a támogatás, sem a támogatási program részletei nem voltak nyilvánosak – és azokat kérésre sem is adták ki –, a Transparency International Magyarország a hvg.hu-val közösen pert indított az illetékes Agrárminisztérium ellen. Bár a tárca még a bírósági eljárásban is azt állította, hogy a támogatásra vonatkozó információk üzleti titoknak minősülnek, a bíróság első és másodfokon is úgy döntött, hogy ki kell adni az adatokat.
Rogán Antal és Rogán Cecília 2019-ben vált el, nem sokkal később mindketten újraházasodtak. Mindez alapvetően nem lenne közügy, ám Rogán Antal újraházasodásakor kiderült, hogy felesége új családja körül is feltűnnek közpénzek, amelyek közérdeklődésre tarthatnak számot. Ilyen volt például Rogán Antal új apósának cégügye: elsőként az Átlátszó írta meg, hogy Obrusánszki Zsolt 2020-ban egy olyan cégbe vásárolta be magát, amely nem sokkal korábban több mint 2 milliárd forint uniós támogatást nyert el. A Ductus Kft.-ről van szó, amely mezőgazdasági szaktanácsadásra kapta meg a pénzt kicsit több mint 1 évvel az előtt, hogy Rogán Antal elvette volna Obrusánszki Barbarát.
A nyilvános adatokból azt is meg lehetett tudni, hogy ez a cég nyerte el a legtöbbet az erre a célra biztosított összesen 14,1 milliárd forintos keretből – érdemben viszont ennél több nem derült ki a pályázatról. Például az sem, hogy a nyertesekkel milyen szerződéseket kötöttek, de a bírálók személye és a pályázatok ellenőrzésére vonatkozó adatok sem voltak nyilvánosak.
A hvg.hu ezeket az információkat szerette volna megtudni, ezért adatigénylést nyújtott be, ám arra az illetékes Agrárminisztérium érdemben nem válaszolt. Ezért a Transparency International Magyarország pert indított a tárca ellen, amit első és másodfokon is megnyert.
Az Agrárminisztérium a perben jórészt az ilyenkor szokásos érveket hozta fel, ezek között volt például az, hogy a kért adatok üzleti titoknak minősülnek, de a tárca védekezett azzal is, hogy a vonatkozó európai uniós előírások nem teszik lehetővé az adatok kiadását. Az érvelést az első és a másodfokú bíróság is elutasította, és kimondta, hogy meg kell küldeni az alábbi adatokat:
- a beérkezett pályázatok számát,
- valamennyi pályázó nevét,
- a nyertes pályázók számát,
- a nyertes pályázók nevét,
- az összes beérkező pályázatot,
- a nyertes pályázókkal megkötött szerződéseket,
- az eddig elutalt összegeket (nyertes pályázókra lebontva), továbbá, hogy
- kik bírálták el a pályázatokat, ki végzi az ellenőrzést és hogy milyen ellenőrzések történtek eddig.
Érdekesség, hogy az mfor.hu legutóbbi információi szerint a cég 2020-as évről szóló beszámolójában nem volt nyoma a 2,2 milliárdos uniós támogatásnak. De a projekthez szükséges önerő talán-talán lassan rendelkezésre áll majd – írta a lap.
Az önerő története egyébként meglehetősen kalandos: a projekthez 165 millió forintot kellett biztosítania a cégnek, ennyi pénze viszont nem volt. Az Átlátszó a dokumentumok alapján arra a következtetésre jutott, hogy a pénzt nagy valószínűséggel a Budapest Bank biztosította. A történet másik, szintén érdekes szála, hogy a Budapest Bank egyik vezetője Rogán Antal régi bizalmasa, Puskás András.
A kölcsönt a cég azután kapta meg, hogy a korábban százszázalékos tulajdonos, az ügyvezetői feladatokat is betöltő Hernáczki Ibolya eladta a cége egy részét Obrusánszkinak és üzlettársának.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.