Vámos Györgynek arra is volt tippje, miért csak két hónapra hosszabbított a kormány.
Tudomásul vettük a döntést – mondta a hvg.hu-nak Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára Orbán Viktor miniszterelnök bejelentésével kapcsolatban, aki szerdán kora délután közölte, hogy július 1-ig meghosszabbítják az árstopot mind az egyes élelmiszerek, mind az alapvető üzemanyagok esetében.
Jelenleg “mindenki lázasan készül” a döntés végrehajtására – mondta a főtitkár, aki szerint az, hogy a korábbi három hónap helyett most csak két hónapra hirdették meg az árkorlátozást, valószínűleg a bizonytalan nemzetközi helyzetet és az MNB magas inflációs várakozásait tükrözi.
Vámos György szerint a cégeknek maguknak kell az érintett árucikkek forgalmazása miatt várható veszteséget legalább részben ellensúlyozniuk. Az már az adott cégtől függ, hogy ezt ki, hogyan teszi meg, például beruházásokat, eszközbeszerzéseket ütemezhet át – mondta.
A kormány még január közepén rendelte el a finomliszt, a 2,8 százalékos UHT tej, a kristálycukor, a sertéscomb, az étolaj, valamint a csirke egyes részeinek (mell és far-hát) esetében, hogy februártól a tavaly októberi áron kell adni, az erről szóló rendelet hatálya most vasárnap járt volna le, a kormány ahogy a bevezetéséről, az árstop meghosszabbításról sem egyeztetett az érintettekkel:
A kereskedők és a termelők is csak találgatják, mi a terve a kormánynak az élelmiszerárstoppal
A május 1-jén hatályát vesztő intézkedéssel elégedett a kormány, és az inflációs adatokat látva nagy lehet a kísértés, hogy fenntartsák. A hatósági árak kivezetése azonban, amit Orbán Viktor miniszterelnök február elején még jó ötletnek tartott, az érintett termékeknél, úgy tűnik, gyors dráguláshoz vezet majd.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.