A külgazdasági és külügyminiszter egy (szerinte) szankciókat nem sértő banki technikával hozakodott elő Luxembourgban.
Orbán Viktor miniszterelnök néhány napja arról beszélt, hogy ha kell, Magyarország rubelben is hajlandó fizetni az orosz földgázért. A kormányfő ezért sok kritikát kapott, de most Szijjártó Péter külügyminiszter beszámolt egy olyan konstrukcióról, ami egy köztes megoldást jelenthet, és ami – elmondása alapján – nem sért szankciós intézkedéseket.
Szijjártó Péter minderről Luxembourgban, az európai uniós külügyminiszterek találkozóján beszélt. Mint mondta, egy banktechnikai eljárásról lenne szó, aminek a részleteit már elkezdte kidolgozni az MVM leányvállalata, a CEEnergy ZRt., és a Gazprom Export – azért ők, mert velük kötöttünk szerződést a gázszállításra.
A konstrukció lényege, hogy a magyar fél két számlát, egy euró és egy rubel számlát hoz létre az Gazprom Bankban, azt ugyanis nem érintik szankciós intézkedések. A kifizetés euróban történne, amit a CEEnergy utalna át Gazprom Banknak, ami az összeget ezután rubellé konvertálná át, és ezt utalná tovább a Gazprom Exportnak.
Szijjártó hangsúlyozta: a két vállalattal kötött eredeti szerződés is kimondja, hogy át lehet térni más pénznemre. “Tehát, mi euróban fizetünk, az eurónak a konvertálást a Gazprom Bank végzi, és ez az összeg kerül kifizetésre a Gazprom Exportnak” – mondta a külügyminiszter, aki szerint a megoldás semmilyen szankciós intézkedést nem sért.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.