Öt napon belül „áremelésre irányuló bejelentést tehetnek” a gyógyászati segédeszközök forgalmazói.
A kormány meghozta a tönk szélére került gyártók által rég sürgetett döntést, így talán megoldható a művégtagra, kerekesszékre, ortopédcipőre szorulók ellátása.
A cipészek például már két éve figyelmeztettek: 2000 ember az állását, 140 ezer beteg pedig az ellátását vesztheti el, ha nem rendezik az árakat. A legnagyobb hazai gyógyászati segédeszköz-szakmai szervezet, a Forgalmazók az Egészségért Szövetség pedig néhány napja emlékeztetett arra, hogy a Gyurcsány-kormány 2006-ban „nemcsak a betegeknek folyósított támogatások összegét csökkentette, de az egészségügyi szolgáltatók működőképességét is figyelmen kívül hagyó struktúrát alakított ki”, továbbá akkor a dollár 194, az euró 256 forinton állt.
Évek óta folytak eredménytelen egyeztetések a szakminisztériummal, és bár a kormány az év elején kiutalt 3 milliárd forintot a helyzet enyhítésére, annak elosztásáról eddig nem intézkedtek. A szövetség szerint a szaküzletek, gyógyszertárak számára veszteség, ha receptre adnak ki támogatott segédeszközt. „Ha nem változik a vényköteles gyógyászati segédeszköz ellátás közfinanszírozása, akár napokon-heteken belül tízezres tömegben jelenhetnek meg az egészségügyi intézményekben azok a cukorbeteg, inkontinens, sztómával élő, hallássérült vagy daganatos betegek, akik segédeszközök használatára szorulnak, de piaci áron nem képesek megvásárolni a nekik szükséges gyógyászati segédeszközöket. A hazai finanszírozási rendszer képtelen ellensúlyozni az euróárfolyam, az importárak, a bérköltségek emelkedését” – írta közleményében a szakmai szervezet.
A kormány most arról döntött, hogy a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő szerdától értesíti a segédeszközök forgalmazóit: öt napon belül „áremelésre irányuló bejelentést tehetnek”. A kormányrendelet melléklete 285 féle eszközre állapított meg ármaximumot, az áremelések tehát addig mehetnek el. Az eljárás végén megállapított ár és a jelenlegi térítési díj különbségét adják oda állami támogatásként. A szakmai szervezet közleményében példaként említett kétkezes hátsókerék meghajtású kerekesszék nettó fogyasztói ára 2003 óta 66 900 forint, a betegek térítési díja az állami támogatás csökkentése és a magasabb áfa miatt 11 540-ről 16 993 forintra emelkedett. Ennek a „közfinanszírozás alapját képező nettó ár maximuma” mostantól 87 464 forint lesz, ami 30 százalékos emelést jelent.