Ez 150 százalékos ugrás a megelőző évihez képest. Jelentősen nőtt a bank ügyfélszáma is.
„Fantasztikus évet zártunk, a magyar Raiffeisen Bank 2021-ben több mint 36 milliárd forint eredményt ért el, ami története során egyedülálló, és az előző évhez viszonyítva 150 százalékos növekedést jelent”
– idézi a bank közleménye Zolnai György vezérigazgatót.
A betétek aránya tavaly dinamikusabban nőtt, mint a hitelállomány, így a hitel-betét arány 56 százalékon zárta 2021-et – vagyis közel kétszer annyi a betét, mint hitel. A tőkearányos jövedelmezőség duplájára, 15 százalékra emelkedett, míg a tőkemegfelelési mutató 22,43 százalék volt, ami jelentősen magasabb a szabályozói elvárásnál.
A lakossági ügyfelek továbbra is erősen érdeklődtek a személyi kölcsön és a jelzáloghiteltermékek iránt, ideértve az államilag támogatott konstrukciókat is. A Raiffeisen Bank a közlemény szerint a piacnál nagyobb mértékű gyors növekedést tud felmutatni a lakossági hitelezésben, amit, mint írják, nagyban segítettek a pandémiás időszak alatt bevezetett digitális fejlesztések, így a RaiConnect nevű, azonnal elérhető videóbankos megoldás is. Szintén megugrott az online számlanyitások száma.
A vállalati területen továbbra is vezető szerepet tölt be a bank az export, a strukturált és treasury szolgáltatások nyújtásában és finanszírozásban, az NHP és Széchenyi programok biztosításában. Ebben a szektorban a bevételeik közel 30 százalékkal nőttek tavaly.
Az orosz-ukrán háborúról azt közölte most a Raiffeisen, hogy a konfliktus nincs közvetlen hatással a működésére, mivel a bankcsoportban minden leánybank országonként teljesen önfinanszírozó.
Johann Strobl, a Raiffeisen Bank vezérigazgatója a kedd este megtartott befektetői tájékoztatóján azt mondta, nem lát egyetlen olyan forgatókönyvet sem, amely arról szólna, hogy a bankcsoport oroszországi érdekeltsége akár csak veszteségessé tudna válni, kivonulást pedig egyáltalán nem terveznek. Elmondása szerint az orosz bank közel teljeskörűen, a szankciók figyelembevételével működik, Ukrajnában pedig a helyi kollégák hősies helytállásának köszönhetően az alapvető működést a konfliktus sújtotta övezetekben is biztosítják.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.