Több mint 570 millió forintot fizetett ki az állam az Idomsoft Kft.-n keresztül annak a karantén-alkalmazásnak az üzemeltetéséért, amelyet ingyen kapott meg a Rogán Antal köreihez tartozó fejlesztőtől.
Nettó 570,7 millió forintot fizetett a Belügyminisztérium felügyelete alá tartozó (a választási informatikai hátteréért is felelő) Idomsoft Zrt. 2020 júniusa és 2021 decembere között az Asura Technologiesnak, annak a cégnek, amely 2020 elején rekordidő alatt fejlesztette le a a Házi Karantén Rendszer (HKR) applikációt, majd ajánlotta fel azt kormányzati használatra ingyen. A fenti félmilliárdos összeget – illetve azóta további kisebb-nagyobb tételeket – üzemeltetés címén fizették ki a cégnek – derül ki a Magyar Hang írásából.
A lapnak nyilatkozó szakértők túlzónak találták ezt az üzemeltetési díjat, az általuk körülbelül 8-10 milliós értékűre becsült HKR-alkalmazás esetében. A cég ugyanakkor azt állította a Magyar Hangnak, hogy az államnak ingyen átadott szoftvercsomag részét képezi egy általuk fejlesztett, több millió euró értékű arcfelismerő szoftver is. A cég szerint szerint emellett tavaly ősztől a kisebb terhelés miatt már alacsonyabbra szabták a díjazást.
A borsos üzemeltetési díjnál is érdekesebb azonban a szoftverfejlesztő tulajdonosi háttere, amelyet a lap Rogán-közelinek nevez.
A Magyar Hang szerint az Asura Technologiesban jelen van ugyanis a Szijjártó Péter külügyminiszter által felügyelt Eximbank tőkealapja 700 millió forinttal. Az ezt a tőkealapot irányító GB & Partners Kockázati Tőkealap-kezelő egyetlen részvényese pedig Gubicza Ákos, aki Rogán Antal propagandaminiszter első feleségével él együtt, és neveli Rogánnak abból a házasságából származó gyermekét. A cég korábbi tulajdonosa pedig Rogán Pasa Park-i szomszédja volt.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.