Vállalkozás Lengyel Miklós 2022. február. 09. 19:10

A kistermelők kapják az uniós agrárpénzek javát a cseheknél – Babis exkormányfő pofára eshet

Az új cseh kormány átírja az Európai Unió agráralapjából érkező pénzek elosztási szabályait a kis gazdaságok javára. Korábban Brüsszelben bírálták Babis akkori cseh miniszterelnököt, mert az ország egyik legnagyobb agrárvállalkozójaként szép pénzeket vett fel az agráralapból.

"Babis úr és a cégei nem fognak profitálni az új agrárstratégiából" – nyilatkozta a brüsszeli Politicónak Zdenek Nekula cseh mezőgazdasági miniszter. Brüsszel azt írja elő, hogy az agrárpénzek legkevesebb 10%-a jusson a kistermelőknek, de Csehország esetében ez eddig nem igen ment. Megmaradtak ugyanis a nagy gazdaságok a rendszerváltás után is, és az egyik legnagyobb agrárvállalkozó Andrej Babis, aki az ország egyik leggazdagabb embereként alapított pártot, és a választások megnyerése után kormányfő lett. Ez felvetette az összeférhetetlenség problémáját. Babis formálisan átadta cégeinek irányítását rokonainak és bizalmasainak, de mindenki tudta, hogy valójában ő irányít. Miniszterelnökként lobbizott a nagy agrárvállalkozások érdekében Brüsszelben. A legutóbbi választáson Babis elbukott, az új kormánykoalíció sokszínű, de egyben megegyeznek pártjai: nem működnek együtt az exminiszterelnökkel.

Az új agrárstratégia alapján a kistermelők kaphatják majd az uniós agrárpénzek 23%-át. Mindezzel együtt az új agrárstratégia nem szab felső határt az uniós pénzek szétosztásánál. Az új agrárstratégia arra irányul, hogy támogassa a kistermelőket, de a nagy gazdaságokat sem kívánja lenyomni. "A cél a kistermelők támogatása, de azt sem akarjuk, hogy a nagy agrárgazdaságok csődbe menjenek" – hangsúlyozta a cseh mezőgazdasági miniszter, aki civilben különben méhész.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.